12.08.2020 Kolmapäev

Kuidas kajastada raamatupidamises aktsiate esialgset omandamist ja edasimüüki? Esile tõstetud

Ettevõte omandas 25% jaguneva ettevõtte aktsiaid. Nimetatud aktsiad müüdi edasi. Kuidas kajastada raamatupidamises nii aktsiate esialgset omandamist kui ka edasimüüki?

Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor
Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor Foto: erakogu

Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor

Kui juba aktsiate soetamisel on teada, et need edasi müüakse, on tegemist nn edasimüügi otstarbel soetatud aktsiatega. Sellised aktsiad võetakse arvele soetusmksumuses ning kajastatakse lühiajalise finantsinvesteeringuna. Kui soetuse ja müügi  vahele jääb auandeperioodi lõpp (näiteks majandusaasta lõpp), tuleb aktsiad ümber hinnata õiglasse väärtusesse. Kui õiglast väärtust ei ole võimalik usaldusväärselt hinnata, kajastatakse aktsiad ka edaspidi soetusmaksumuses.  Müügi korral eemaldatakse aktsiad bilansist ning müügihinna ja müügi hetke bilansilise väärtuse vahe kajastatakse finantstulu  või -kuluna.

Kui soetamise hetkel müügiplaani ei ole, st neid plaanitakse hoida kauem kui üks aasta, on tõenäoliselt tegu investeeringuga sidusettevõtjasse (eeldusel, et aktsiate omanikult on investeringuobjektile oluline mõju).  Vastavalt RTJ 11 punktidele 62 ja 63 võib investeeringuid sidusettevõtjatesse kajastada kas soetusmaksumuses, kapitaliosaluse meetodil või õiglase väärtuse meetodil.  Müügi puhul kajastatakse müügihinna ja müügi hetke bilansilise väärtuse vahe finatstulu või -kuluna.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!