08.02.2017 Kolmapäev

Kuidas kajastada ettemaksu?

Klient tasus detsembris ettemaksu kauba eest 60 000 eurot. Kuidas seda bilansipäeval raamatupidamises kajastada? Kas deebetis ostjate ettemaksu kontol terves summas, või summas 50 000 eurot kui kauba eest tehtud ettemaks ja 10 000 eurot (kui käibemaks) aktivas kui maksude ettemaks (muud nõuded)? Kauba/toodangu lähetus toimub detsembris võib-olla ainult osaliselt. Kui müük oleks terves summas, siis ma kajastaksin seda jooksvalt aktiva kontol „Nõuded ostjate vastu“.

Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor
Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor Foto: rup.ee

Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor:

Mina soovitaksin siiski vähendada käibemaksu võrra ostja ettemaksu jääki. Kanded oleksid järgmised:

Raha laekumine

D Raha                               60 000 eurot
K Ostjate ettemaks             50 000 eurot
K Käibemaksukohustus      10 000 eurot

Selline kajastamine oleks põhjendatud, sest kui saate ostjalt ettemakse, tekib teil kohustus anda neile 50 000 euro eest kaupa ja samuti tekib teil kohustus maksta riigile ära käibemaks 10 000 eurot. Eeldatavasti annate ettemaksu eest kauba üle ja kohustis saab kustutatud.

Kui aga mingil põhjusel kauba üleandmist ei toimu, peate küll ostjale raha tagasi maksma, aga saate tagasi ka sellelt makstud käibemaksu. Sel juhul, kui tõesti peaksite raha tagasi maksma, oleks kanne järgmine:

D Ostjate ettemaks             50 000 eurot
D Käibemaks                      10 000 eurot
K Raha                               50 000 eurot

Sisemiselt on aktsepteeritav ka see kanne, mille küsimuses välja pakkusite (deebetisse tekib ettemaksu käibemaks), aga sel juhul soovitaksin bilansi koostamisel ettemaksuna kajastatu käibemaksu saldeerida ostjate ettemakse vastu, see tähendab, et bilansis oleks pilt ikka sama: ostjate ettemaks 50 000 eurot ja käibemaksukohustis 10 000 eurot.

Ajakirja Raamatupidamisuudised tellijad võivad esitada küsimusi Eesti juhtivatele advokaadibüroodele ja audiitorfirmadele.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!