14.01.2014 Teisipäev

Kas audiitoriga sõlmitud lepingu saab ühepoolselt lõpetada? Esile tõstetud

Ettevõte on valinud audiitori, kellega olid vormistatud kõik vajalikud dokumendid ning tehtud vajalikud toimingud Äriregistris. Mõne aja möödumisel otsustati aga teise audiitori kasuks. Kas ettevõte saab audiitori ühepoolselt tagasi kutsuda?

Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor:

Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor
Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor Foto: Maire Otsus-Carpenter

Audiitoriga sõlmitud lepingu saab ühepoolselt lõpetada ainult mõjuval põhjusel. Mõjuv põhjus võib olla näiteks lepingutingimuste rikkumine audiitori poolt.

Lepingu ülesütlemist reguleerib audiitortegevuse seaduse § 57, mille kohaselt ei loeta mõjuvaks põhjuseks raamatupidamise või vandeaudiitori tegevusega seotud lahkarvamusi. Samuti nõuab eelnimetatud säte, et lepingu ülesütlemisest ja selle põhjustest peab viivitamatult teavitama Audiitortegevuse Järelevalve Nõukogu. Seega on lepingu ühepoolne lõpetamine keeruline ning täpsema juriidilise nõu saamiseks soovitan pöörduda juristi poole.

Kui aga leping on lõpetatud (kas vastastikusel kokkuleppel või muudel tingimustel), ei ole Äriregistris audiitori muutmine keeruline. Selleks tuleb registri andmetest eelmine audiitor eemaldada ning määrata uus audiitor.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes