05.03.2020 Neljapäev

Arendusväljaminekutest mitme nurga alt Esile tõstetud

Küsimus arendusväljaminekute kohta. Kas otseselt arendustegevusega seotud töötajate ruumi rendikulusid saab kapitaliseerida või mitte? Ja teiseks: aasta lõpus selgus, et luuakse uus ettevõte ja arendusväljaminekud antakse üle uuele ettevõttele 31. detsembri 2019 seisuga. Mis bilansireal tuleb neid kajastada aasta lõpu seisuga?

Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor:

Küsimuse põhjal eeldan, et olete arendusväljaminekute kajastamiseks valinud RTJ 5 «Materiaalsed ja immateriaalsed põhivarad» punkti 40 alapunktis b sätestatud arvestuspõhimõtte, s.o immateriaalse põhivarana kajastamise. Sel juhul kapitaliseeritakse kõik soetamisega otseselt seotud kulud.

Kui ruumide rendikulud on otseselt arendustegevusega seotud, tuleb need kapitaliseerida. Juhul, kui renditud ruumides tegutsevad töötajad täidavad ka teisi ülesandeid, tuleb rendikulud proportsionaalselt jagada arendusväljaminekute ja muude kulude vahel. Jagamise aluseks võib olla näiteks tööaeg.

Teise küsimuse puhul eeldan, et 31. detsembri 2019 seisuga on teada, et immateriaalne vara antakse üle asutatavale ettevõttele, kuid aasta lõpu seisuga ei ole üleandmine veel toimunud. Kui see on nii, siis ei muuda teadaolev üleminek arendusväljaminekute kajastamist olemasoleva ettevõtte bilansis. Need kajastatakse tavakorras immateriaalse põhivarana soetusmaksumuses. Informatsioon plaanitava vara üleandmise kohta tuleks avalikustada lisas «Sündmused pärast aruandekuupäeva».

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes