10.01.2022 Esmaspäev

Tehingud iseendaga väärtpaberiturul

Riigikohus tegi 27. septembril 2021 otsuse kriminaalasjas nr 4-20-2732, milles käsitles küsimust, millal on iseendaga väärtpaberitehingute tegemine karistusseadustiku mõttes turumanipulatsioon ja seega karistatav.

Kaisa Lumiste, advokaat, Mihkel Gaver, vandeadvokaat, advokaadibüroo GAVER
Kaisa Lumiste, advokaat, Mihkel Gaver, vandeadvokaat, advokaadibüroo GAVER Foto: erakogu

Kohtuotsuse kohaselt süüdistati isikut selles, et ta pani 15. jaanuarist kuni 7. veebruarini 2020 kuus korda toime turumanipulatsiooni karistusseadustiku § 3981 mõistes sellega, et tegi enda LHV Pank AS-i ja Swedbank AS-i kontosid kasutades iseendaga tehinguid, mis andsid või tõenäoliselt andsid valesid või eksitavaid märguandeid Coop Pank AS-i (Coop) aktsiate kohta.

Täpsemalt müüs isik mainitud ajavahemikus enda ühelt pangakontolt teisele Coopi aktsiaid väärtusega kokku 7091,70 eurot. Tehingute maht moodustas 0,22–7,94 protsenti vastavate kauplemispäevade Coopi aktsiate päevasest kauplemismahust. Finantsinspektsioon ja maakohus olid seisukohal, et sellise aktsiate kauplemisega andis ta valeinfot nende aktsiate nõudluse kohta,...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!