29.12.2020 Teisipäev

Patsienditestament vajab õiguslikku regulatsiooni

Patsienditestament võimaldab patsiendil, kes ei suuda ise oma tahet avaldada, tagada seda, et talle ei osutataks ravi, mida ta ei soovi, ja et teda ei hoitaks tema tahte vastaselt elus.

Tambet Laasik, vandeadvokaat, advokaadibüroo Kõrgesaar ja Laasik
Tambet Laasik, vandeadvokaat, advokaadibüroo Kõrgesaar ja Laasik Foto: erakogu

Eesti õiguskorras on patsienditestament suhteliselt uus ja vähekasutatud nähtus. Ehkki kehtiv õiguskord ei tee patsiendile takistusi patsienditestamendi koostamisel ega loe seda automaatselt tühiseks, puudub samal ajal ka asjaomane regulatsioon, mis lahendaks patsienditestamendi kasutamisega seonduvad peamised probleemkohad. Samuti puudub mehhanism, mis teeks ravi osutavale arstile patsienditestamendi vajaduse tekkimisel kättesaadavaks. Siinses artiklis vaatlen, mida patsienditestament endast kujutab, millised on selle kasutamisega seonduvad probleemid ning mida on võimalik teha nende lahendamiseks.

Patsiendil on õigus otsustada

Patsienditestament on olemuslikult patsiendi enesemääramisõiguse osa, mis põhineb eeldusel, et talle osutatav ravi peab lähtuma patsiendi...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!