11.02.2022 Reede

Majanduse märksõnadest roosade prillideta

Tuleviku ennustamine on väga tänamatu töö. Olen majandusprognooside kohta lugenud internetist väidet, et kui majandusteadlased teevad teadmistepõhist tulevikuprognoosi (mis tugineb üldjuhul mingitele matemaatilistele mudelarvutustele), siis ilmaennustajad teevad selle taustal täppisteadust.

Raul Eamets, Taru Ülikooli makroökonoomika professor
Raul Eamets, Taru Ülikooli makroökonoomika professor Foto: ut.ee

Kõige paremaid näiteid võib võtta lähiminevikust. Aastal 2019 ei osanud keegi Eestile ennustada koroonakriisist tulenevat majanduslangust aastaks 2020, mis küündis kuni 3 protsendini, veel vähem ennustati 2021. aastaks pea 10-protsendilist majanduskasvu ja aasta lõpuks rekordiliselt kõrget inflatsiooni (12 protsenti).

Seega on tulevik ebaselge. Küll aga on meie ümber teatud trendid, mis on alguse saanud juba mõni aeg tagasi, ja ilmselt ei tasu loota, et need lähitulevikus meid ei mõjuta.

Toon välja kolm-neli märksõna: rahatrükk/inflatsioon, rohepööre ja geopoliitiline olukord. Neist esimesed on omavahel orgaaniliselt seotud, sest klassikaline...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!