10.11.2021 Kolmapäev

Kontsernisiseste laenude deklareerimine langustrendis

Tulumaksuseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadusega, mis jõustus 2018. aasta alguses, lisati tulumaksuseadusesse (TuMS) paragrahv 502, mis reguleerib tulumaksu maksmist varjatud kasumieraldistelt.

Jaak Siim, vandeadvokaat, partner, Cuesta Advokaadibüroo
Jaak Siim, vandeadvokaat, partner, Cuesta Advokaadibüroo Foto: erakogu

Kuna Eesti tulumaksusüsteem ei näe ette äriühingu teenitud kasumi maksustamist enne selle jaotamist ja tulumaksureeglid äriühingute antavaid laenusid eraldi ei piiranud, kasutati maksukohustuse optimeerimiseks järjest laialdasemalt skeemi, kus välisriigi äriühingu Eestis tegutsev tütarühing maksis teenitud kasumi emaühingule välja tulumaksuvabalt, laenu sildi all.

Varjatud kasumijaotis

Eestis tekib äriühingul tulumaksukohustus teatavasti alles siis, kui ta jaotab kasumit dividendidena või teeb muid tulumaksuga maksustatavaid väljamakseid. See võimaldas seotud äriühingule antava laenu abil äriühingust kasumit välja viia varjatud kasumijaotisena. Selle tarvis anti laenu sageli ebamõistlikult pikaks ajaks, pikendati...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!