25.05.2022 Kolmapäev

Kelle huve eelistada osanikule teabe andmisel

Riigikohus tegi 26. jaanuaril 2022 lahendi tsiviilasjas nr 2-20-9006, milles käsitles küsimust, kuidas määrata kindlaks osaühingus osalust omavale isikule teabe andmise ulatus ja viis.

Mihkel Gaver, vandeadvokaat, advokaadibüroo GAVER, Annika Lillemägi, jurist, advokaadibüroo GAVER
Mihkel Gaver, vandeadvokaat, advokaadibüroo GAVER, Annika Lillemägi, jurist, advokaadibüroo GAVER Foto: erakogu

Kohtulahendi kohaselt esitas osanik maakohtule avalduse osaühingu kohustamiseks osanikule teavet andma ja võimaldama tutvuda dokumentidega, kuivõrd osaühing ise keeldus osanikule teavet ja dokumente väljastamast.

Osanikul on õigus dokumentidega tutvuda

Kohtud kõikides kohtuastmetes kinnitasid, et eelduslikult on osanikul õigus tutvuda kõigi osaühingu dokumentidega, millega tutvumine ei tekita ühingule olulist kahju. Niivõrd ulatuslikku teabe saamise õigust põhjendab osaniku kui osaühingu investori huvi olla informeeritud osaühingu majanduslikust olukorrast.

Samuti ei pea osanik enda nõuet põhjendama, sest selline õigus tuleneb otseselt osaniku liikmesusõigusest. See tähendab, et osanikul on õigus olla osaühingu majandusliku olukorraga täielikult kursis,...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!