28.10.2021 Neljapäev

Juhtnöörid äriühingu jagunemiseks

Tavaliselt valivad juhid äriühingu jagunemise olukorras, kui ettevõte on aastate jooksul hakanud lisaks põhitegevusele pakkuma ka kõrvalteenuseid või -kaupu ning uue äri kasvades leitakse, et seda oleks lihtsam juhtida ja arendada eraldiseisvas äriühingus.

Erik Salur, vandeadvokaat, advokaadibüroo NJORD
Erik Salur, vandeadvokaat, advokaadibüroo NJORD Foto: erakogu

Jagunemisele mõeldakse ka siis, kui äriühingul on kõik vara ja kohustused koondatud ühe ühingu alla ning riskide hajutamiseks on mõistlik osa vara ühingust eraldada.

Äriseadustiku kohaselt saavad jagunemisel osaleda kõik äriühingute liigid ehk täisühing, usaldusühing, osaühing, aktsiaselts ja tulundusühistu ning jagunemise protsess on kõigi äriühingute liikide puhul sarnane, ehkki mõningate erisustega. Kuna rohkem kui 70 protsenti Eestis tegutsevatest äriühingutest on osaühingud, keskendub artikkel lihtsuse mõttes vaid osaühingute (artiklis läbivalt ühingute) jagunemise regulatsioonile.

Tavapärane jagunemine

Allpool esitatud näited on vaid näilik loetelu selle kohta,...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!