Uuel aastal uus TSD vorm – küsi nõu MTA maksuspetsialistilt

 
Evelyn Liivamägi
Evelyn Liivamägi,
Maksu- ja Tolliameti maksude osakonna juhataja

2015. aastast hakkab kehtima uuel vormil tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makse ja töötuskindlustusmakse deklaratsioon (TSD).

Uue vormi aluseks olevad tulumaksuseaduse muudatused võeti Riigikogus vastu 01.07.2014. Uus TSD vorm tuleb esmakordselt esitada 10. veebruariks 2015. a.

 

Paremaks muudatuste valmistumiseks ja sujuvamaks üleminekuks oleme võtnud ühendust Maksu- ja Tolliametiga, et uurida järele mis seadusemuudatuse tõttu täpsemalt muutub ja vajadusel teha „puust ette ja punaseks“, mida peab uuel TSD vormil täitma ning kuidas seda õigesti teha.

Head lugejad, Maksu- ja Tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi vastab teie maksualastele küsimustele, mida saate esitada ajavahemikul 20.11–01.12. Küsimusi võib esitada nii uue TSD deklaratsiooni kui ka tulumaksuseaduse muudatustest tulenevate teemade kohta!

Küsimused jätke allolevasse lahtrisse.

NB! Enne küsimuse esitamist veenduge, et seda poleks esitanud juba keegi teine (vt küsimusi lehe allosas).


Esitatud küsimused:

1. Kas te oskate lahti seletada seda mehhanismi, kuidas hakkab uue deklareerimismuudatuse valguses vähenema maksupettus?
2. Kas firma nimi peab KDM INF aruandel vastama täpselt Äriregistris olevale firma nime kujule?
Näiteks kui firma nimi äriregistris on aktsiaselts Mets, kas siis võib kasutada KDM INF aruandes nime kuju Mets AS. Või kui firma nimi äriregistris on Kalle Osaühing, kas võib aruandes kasutada nime kuju Kalle OÜ?
3. Kas edaspidi peaks hakkama arveid esitama ja vastu võtma digiallkirjastatuna?
4. Kui mul on ühest firmast 20 ostutsekki, kas siin saab erisuse koodi kasutades neid ühe reana sisestada?
5. Kas te oskate vastata, mis kuupäevast alates on võimalik jaanuarikuu 2015 TSD deklaratsiooni esitada e-maksuametis?
6. Miks on riik hakanud IT-firmade müügimeheks? Meil on korralik palgaarvestuse programm, mis maksustab väljamaksed vastavalt seadustele ja millest saab esitada korraliku TSD e-maksuametisse. Selleks, et maksuamet saaks ise maksud arvestada (kuu aega peale väljamakse sooritamist) vaja ettevõtetel soetada palgaprogrammi uus versioon. Tulemus jääb samaks, kuid kulud kasvavad.
7. Kuidas arvestab sots.maksu programm, kui inimesel on mitu väikest töökohta ja ei teki ühel kohal sel juhul sots.maksu tasumise min.kohustust?
8. Sooviksin teada, kas praeguse seaduse järgi tohib töötada selliselt, et ametlikult on tähtajatu põhikoht olemas, kuid jõulukuul alalisest töökohast palgata puhkust võttes töötan kuu aega detsembris teisel kohal, kus vormistatud tähtajaline leping 25 päevaks? Samas kehtib ka tähtajatu tööleping alalisel kohal. Seega oleks kaks töölepingut – üks alaline ja teine ajutine (tähtajatu ja tähtajaline) üheaegselt.
9. Kui olen saanud arve firmalt, aga tasumise nõue on loovutatud teisele firmale, siis missuguse firma ma kirjutan käibemaksuaruande lisale?
10. Millal on e-maksuametis võimalik tutvuda uue TSD vormi täitmisega, et oleks võimalik selle täitmisel tekkivaid küsimusi teile esitada ?
11. Kuidas kajastatakse uuel TSD töötajat,kellel on töövõimetuspension ja siiani näidati sotsiaammaksu sellevõrra vähem?
12. Kas sõiduautosid puudutav käibemaksuseaduse muudatus laieneb ka N1 kategooria sõidukitele ehk nn pakiautodele?
13. Kas TSD vormi peab sisestama bruto või neto summa?

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!