01.08.2011 Esmaspäev

USA vabariiklased ja demokraadid jõudsid võlaeelnõus kokkuleppele

Obama kutsus mõlema suurerakonna seadusandjaid "tegema õiget asja" ja toetama kompromisslepet, mis tuleb kongressis hääletusele eeldatavasti esmaspäeval.

President ütles eelseisvaid hääletusi silmas pidades, et "asi pole veel tehtud". Nii senatis enamuses olevate demokraatide kui ka esindajatekoda kontrollivate vabariiklaste leeris on erimeelsusi.

USA valitsus jõudis mais 14,3 miljardi dollari suuruse võlapiirini ja vajab selle suurendamiseks kongressi heakskiitu. Kui seadusandjad ei jõua teisipäevaks kokkuleppele, võib valitsusel tekkida makseraskusi ja USA krediidireiting esimest korda ajaloos langeda.

President märkis, et praeguse võlapiiri tõstmist võimaldavaid kulukärpeid ei rakendata nii kiiresti, et see võiks hakata negatiivselt mõjutama USA majanduse jätkuvalt habrast olukorda.

Obama lisas, et annab üksikasjaliku ülevaate eelarvepuudujäägi vähendamise kohta järgneva paari kuu jooksul.

Valge Maja ametnikud ütlesid pühapäeva õhtul, et värskes kokkuleppes kirjeldatud kulukärped ei jõustu enne 2013. aastat - ehk alles pärast järgmise aasta presidendivalimisi.

Kokkuleppe järgi suurendatakse USA valitsuse võlapiiri 2,1 miljardi dollari võrra, mistõttu pole seda järgmise kahe aasta jooksul vaja tõsta, rääkis kõrge administratsiooni ametnik.

Esindajatekoja spiiker John Boehner ütles oma Vabariikliku Partei erakonnakaaslastele, et järgmise kümne aasta jooksul vähendatakse kulusid 917 miljardi dollari ulatuses. Ta lisas, et kutsub kokku 12-liikmelise erikomisjoni, mille eesmärgiks on leida lisaks esimesele kärpepaketile veel vähemalt 1,5 triljoni dollari ulatuses võimalikke kokkuhoiumeetmeid.

Boehneri sõnul antakse komisjonile aega oma seisukoha kujundamiseks 23. novembrini, seejärel peavad nii esindajatekoda kui senat andma leitule oma heakskiidu enne 23. detsembrit.

Boehner lubas esitada eelnõu hääletusele esimesel võimalusel, ehkki see ei ole "veel kaugeltki täiuslik", teatas tema büroo.

Erakondade vahelise kokkuleppe üksikasjadega saavad nii demokraadid kui vabariiklased tutvuda esmaspäeval, kui parlamendi mõlema koja vastaspoolte liidrid neid oma erakonnakaaslastele esitlevad, ütles senati enamuse liider Harry Reid pärast Obama avaldust.

"Kokkuleppe heaks kiitmiseks vajame me nii esindajatekoja kui senati demokraatide ja vabariiklaste toetust," ütles demokraadist Reid. "Pole mingit võimalustki, et kumbki partei suudaks seda ühes või teises kojas üksinda heaks kiita."

BNS