28.11.2011 Esmaspäev

Ring tõmbub koomale

Kolmapäeval ei suutnud Saksamaa maha müüa 40 protsenti plaanitud võlakirjade müügimahust. Finantsspetsialistid nimetasid võlakirjaoksjoni tulemust katastroofiliseks. Itaalia suutis reedel küll kuuekuulise lunastamistähtajaga võlakirjad maha müüa, aga intressid, mida nad pidid maksma, olid peaaegu kaks korda suuremad kui kuu aega tagasi.

Mõnes mõttes on igasugused kriisiajad ka huvitavad ja harivad. Kui varem kirjutati riiklike võlakirjade oksjonitest, tulusustest, intressidest ja reitingutest vaid investeerimisajakirjanduses ja portaalides, siis nüüd satuvad need mõisted päevalehtede lehekülgedele, mõnikord isegi esikaanele.

Suurte investeerimispankade analüütikud ei arutle enam selle üle, kas Eurotsoon laguneb, vaid pigem millal ja mismoodi see võiks toimuda. Eelmisel esmapäeval avaldas Šveitsi suurpank Credit Suisse raporti pealkirjaga Euro viimased päevad. Intressitoodete turgude analüütikud ei mõelnud selle pealkirjaga mitte niivõrd euroala lagunemist, vaid selle muutumist võrreldes sellega, mis see on praegu ning ennustasid, et Saksamaa ja Prantsusmaa võivad teha suure üllatuskokkuleppe fiskaaluniooni suunas tunduvalt varem, kui see praegu näib võimalik olevat või kumbki kahest suurriigist sooviks. Ainult sellisel juhul oleks võimalik nende arvates süsteemi kokkukukkumist vältida.

Credit Suissile järgnesid veel Merryll Lynch, Barclays Capital, Nomura ja veel mitmed teised pangad, kes avaldasid analüüse, kui suur on Eurotsooni lagunemise võimalus ning mida see võib endaga kaasa tuua. Nii ilmutas Merryll Lynch reedel raporti analüüsiga, mis võib juhtuda siis, kui Eurotsoonist lahkuvad Hispaania, Itaalia, Portugal ja Prantsusmaa ning nad hakkavad taas printima enda oma raha. Merryll Lynchi arvutuste kohaselt nende riikide valuutad dollari suhtes nõrgenevad.

Eurotsooni lagunemise kõige suurem oht on “renomineerimisrisk”, ütles ajalehele The New York Times investeerimispanga SLJ Macro Partners partner Stephen Jen. Tema sõnul on tegemist ennustamatu efektiga, mida eurotsooni lagunemine avaldab finantsvaradele juhul kui turg hakkab neid uutesse varadesse ümber hindama. Enamik inimesi loodab, et seda ei juhtu.

“Mäletate, kui Lehman läks pankrotti, ei osanud mitte keegi ennustada, mis juhtub järgmisena,” ütles ajalehele Prantsusmaa pankur, kellel avalikkusega suhtlemise õigust ei ole. “Tegemist oli ettevõtte, mitte riigiga. Juhul kui eurost lahkub riik, tuleks Lehmani efekti korrutada kümnega,” lisas ta.

Nagu võiski arvata langesid aktsiate hinnad sellisel dramaatilisel nädalal üsna märkimisväärselt. Ameeriklased tähistasid neljapäeval oma kõige tähtsamat püha – tänupüha. Selle nädalaga algab ka jõuluhooaeg ning aktsiaturgudel algab tihti tõusuperiood, mida nimetatakse jõuluralliks.

S&P 500 indeks langes eelmisel nädalal 4,7 protsenti, mis on suurim tänupühanädala langus alates 1932. aastast. Novembri algusest on indeks kukkunud 7,6 protsenti olles sellega teel kehvima novembri suunas alates 2000. aastast.

Ka Euroopa aktsiaturgudel toimus üsna korralik langus. Indeks Stoxx Europe 600 langes 4,7 protsenti, mis oli suurim nädalane langus kahe viimase kuu jooksul.

Meie börsiindeks OMXT langes nädalaga 5,08 protsenti 541,98 punktini, mis on samuti suurim langus viimase kahe kuu jooksul. Kuu algusest on börsiindeks kerkinud 8,02 protsenti. November on meie börsi jaoks olnud üsna omapärane – on olnud nii suuri langusi kui ka korralikke tõuse, mistõttu keskmiselt on OMXT langenud novembris 0,13 protsenti. Sellest aastast on kehvemad novembrid olnud nii 2007. kui ka 2008. aastal, mis tähendab, et arvestades keskkonda, pole olukord nii hull kui oleks võinud karta.

Aasta algusest on aga indeks kukkunud 22,39 protsenti, mis praeguse seisuga tähendaks meie börsi ajaloo halvemuselt kolmandat aastat.

Suurimad langejad on olnud Baltika aktsia, mis on kaotanud sel aastal 71,5 protsenti ja Arco Vara aktsia 53,4 protsenti oma väärtusest. Baltika aktsia hind oli nii madalal tasemel viimati 2000. aasta alguses, Arco Vara aktsia 2009. aasta maikuus.

Samas on aasta algusega võrreldes ka kaks tõusjat. Silvano FG aktsia on kerkinud 12,1 protsenti 3,06 euroni ning Viisnurga aktsia 9,1 protsenti 1,57 euroni.

Tõnis Oja,
rahakompass.ee