08.02.2011 Teisipäev

Pankur: Euroopa vajab majanduste koordineeritust

Euroopa Keskpanga tegevuse eesmärk on hinnastabiilsuse tagamine, kuid selle aetavast rahapoliitikast ei piisa kogu majanduse arendamiseks.

Weber märkis korduvalt ära riikide eelarvete defitsiidi ja võla probleemi. Euroalaga liitumise eelduseks olevaid konvergentsi kriteeriume pole vaja täita üksnes liitumise eel, vaid pidevalt. Riikide eesmärk ei tohi olla eelarvedefitsiidi hoidmine kolme protsendi juures sisemajanduse koguproduktist. See on vaid defitsiidi lubatud ülempiir ja üldine eesmärk peab olema eelarve tasakaal majandustsükli keskmisena, sõnas Weber.

Riikide tegevus ei pea olema täielikult ühesugune ja eelarvete osas jääb vastutus riikidele. Samas tuleb luua mehhanism sekkumiseks, kui mõnes riigis tekkivad probleemid hakkavad üle kanduma teistesse riikidesse, rääkis Weber. Ta tõi näiteks, et kui mõnes konkreetses riigis suurendab eelarvedefitsiit nõudlust majanduses, siis intresside tõususurve kaudu mõjutab see kogu rahaliitu.

Sanktsioonid kokku lepitud reegleid eiravate riikide vastu peaksid olema automaatsemad ja mitte sõltuma poliitilistest otsustest.

Weber selgitas, et suuremat koordineeritust riikide vahel pole vaja mitte niivõrd kriiside tagajärgede likvideerimiseks, kuivõrd pigem abinõuna tulevikus tekkida võivate probleemide vastu.

Weber nimetas mitmel korral pensionide teemat. Ta tõi näiteks Saksamaa, mis tõstis pensioniea 65. eluaastalt 67. eluaastale, kuid see ei ole elanikkonna vanenemisega kaasnevate probleemide lahendamiseks piisav lahendus. Ta pakkus välja, et pensioniiga peaks sõltuma oodatavast elueast. See oleks universaalne lahendus sõltumata sellest, milline on praegu konkreetses riigis pensioniiga.

Weber nimetas ohtlikuks, kui palgatõus seotakse eelneva hinnakasvuga, kuna see viib katkematusse tsüklisse. Samuti tõi ta esile noorte tööpuuduse probleemi, mille tõttu haritud noored lahkuvad Euroopast teistesse kiiresti arenevatesse maailma piirkondadesse. See protsess süvendab veelgi elanikkonna vananemisega seotud probleeme Euroopas.

Weber kiitis korduvalt Eesti edu majanduskriisis hakkamasaamisel ja eurole üleminekul ning soovitas sama kursi hoidmist.

Saksa keskpanga juht ütles, et on euro tuleviku suhtes positiivselt meelestatud ja kinnitas, et ühine valuuta tagab kiirema arengu. Euro on toetanud majandust rahvusvahelise kaubanduse arengu, hindade läbipaistvuse ja finantsturgude integratsiooni kaudu.

BNS