07.09.2010 Teisipäev

Obama alustas valimiskampaaniat hiidinvesteeringute plaaniga

Obama ütles Milwaukees tuhandetele poolehoidjatele, et eesmärk on ehitada 240.000 kilomeetrit teid ning "rajada ja korras hoida" 6400 kilomeetrit raudteid.

Valge Maja ametiisiku sõnul toob plaan infrastruktuuri juba esimesel aastal suuri investeeringuid, mille eesmärk on luua töökohti ja stimuleerida majanduskasvu.

Pole siiski tõenäoline, et presidendil õnnestuks ettepanek kongressis läbi suruda enne novembrikuiseid vahevalimisi.

Majanduse ebakindel olukord ja 9,6 protsendiga stabiilselt kõrge tööpuudus võivad Obamale ja demokraatidele saatuslikuks osutuda ning tuua esindajatekojas võimule jälle vabariiklased.

Infrastruktuuriprogramm on vaid üks ettepanekuist, mille president kavatseb sel nädalal avalikustada. Ühe administratsiooni ametniku sõnul teeb Obama kolmapäeval teatavaks plaani lubada ettevõtetel saada 2011. aastal tehastesse ja seadmetesse investeeritu pealt maksusoodustusi. Plaan puudutab ametniku sõnul umbes 200 miljardit dollarit maksuraha. Administratsioon loodab sellega kannustada majanduse olukorra pärast muretsevaid firmasid investeerima.

Samuti kavatseb Obama kolmapäeval avalikustada ettepaneku suurendada ja pikendada ettevõtete teadus- ja arendustöödele tehtavaid maksusoodustusi, mis läheks kümne aasta jooksul maksma 100 miljardit dollarit.

Majandusteadlased on väljendanud Obama meetmete suhtes kahtlust, öeldes, et need ei suuda olulisel määral USA 13,2 miljardi dollari suurust majandust mõjutada. Näiteks on investeeringud infrastruktuuri majanduse elavdamiseks tavaliselt pikaldase toimega, rääkisid nad.