14.10.2014 Teisipäev

Nobeli majanduspreemia pälvis Prantsuse majandusprofessor

Tänavuse Nobeli majanduspreemia võitis Prantsuse majandusteadlane Jean Tirole, öeldakse Rootsi Kuninglik Teaduste Akadeemia avalduses.

Jean Tirole, Prantsuse majandusteadlane
Jean Tirole, Prantsuse majandusteadlane Foto: Reuters

Toulouse 1 Capitole ülikooli teadlane Tirole pälvis preemia "analüüsi eest suurkorporatsioonidest, turu valitsevast seisundist ja ja selle reguleerimisest", seisis avalduses.

"Tirole on üks meie aja mõjukamaid majandusteadlasi," märkis preemia žürii. "Paljudes tööstusharudes domineerib väike arv suurfirmasid või üks monopol. Reguleerimata jäämisel annavad säärased turud sageli sotsiaalselt soovimatuid tulemusi - kulupõhistest kõrgemad hinnad või ebaproduktiivsed firmad, kes püsivad elus, tõkestades uute ja tootlikumate ettevõtete turulepääsu."

Prantsuse majandusprofessor nimetas preemia pälvimist suureks üllatuseks, tõdedes, et teda valdab hea tunne.

"Oma tööd on alati raske ise hinnata, mistõttu ei olnud see midagi, mida ma lootsin saavutada," ütles Tirole laureaadiks nimetamise järel.

Turgude mõju ning tugeva ja sobiva regulatsiooni tähtsus on kesksed mõisted viimaste aastate rahvamajanduste juhtimisel. Oluliseks on see saanud eriti pärast 1980. aastaid, kui arenenud riigid otsustasid anda turule vabama rolli ning erastasid endisi suuri riigimonopole, et suurendada konkurentsi ja vähendada inflatsiooni.

Üks Tirole'i (61) põhipanuseid on selles, et tema hinnangul toimib turgude mõju eri majandusharudes erinevalt. Näiteks võib regulatsiooni ja seaduse abil vältida seda, kui firmad püüavad konkurentidest lahti saada sel moel, et lasevad hinna alla tootmiskulude, kuid see ei kehti ökonomisti sõnul kõigi turgude puhul.

Ajaleheturul võib lehti jagada tasuta, et juurde saada lugejaid ja sellega ka reklaami, mis katab tootmise ja levitamise kulud. Sellisel juhul on kahtlane, kas hinna allalöömine on karistatav.

"Seetõttu tuleks regulatsioone ja konkurentsipoliitikat rakendada ettevaatlikult ja iga majandusharu eritingimusi arvestades," rõhutab Nobeli preemia laureaat.

Nobeli majandusauhinna žürii tõdes, et Tirole'i tööd on loonud raamistiku, mis on aidanud kujundada eri majandusharude poliitikat, alates telekommunikatsioonist ja lõpetades pangandusega.

Tuginedes teadlase töödele, saavad valitsused paremini julgustada suuri firmasid suuremale tootlikkusele , ilma et nad kahjustaksid konkurentide ja klientide huve. See on igati sobiv näiteks infotehnoloogiafirmade Amazon ja Google puhul.

Majanduspreemia on Nobeli auhindadest ainus, mida ei asutatud Alfred Nobeli testamendiga. Majanduspreemia asutas oma kolmesajanda aastapäeva tähistamiseks Rootsi riigipank,

Esmakordselt anti see välja 1968. aastal. Preemia antakse üle 10. detsembril Stockholmis.

Majanduspreemia andmine Prantsuse teadlasele on erand viimaste aastate laureaatide seas. Viimase kümne aasta jooksul on 20 majanduspreemia laureaadist 18 olnud Ühendriikidest.

Informatsioonifirma Thompson Reutersi ennustuse kohaselt oli Tirole selle aasta kandidaatide seas ainuke eurooplane.