09.04.2012 Esmaspäev

NASDAQ OMX sai suure võidu

Tõnis OjaTõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi

Vähemalt kaheksa aastat pole ajakirjandus ühelegi aktsiate avalikule emissioonile (IPO-le) nõnda kaasa elanud, kui seda on Facebooki oodatav börsileminek, mis peaks toimuma mais. Eelmisel nädalal sai suure punktivõidu börsioperaator NASDAQ OMX, sest kuuldavasti olevat Facebook valinud just Nasdaqi börsiks, kus ettevõtte aktsiad noteeritakse.

Ameerika Ühendriikide kaks suuremat börsi võitlevad sisuliselt iga IPO pärast. Viie miljardi dollari suurune Facebooki IPO tähendab börsioperaatorile suurt võitu nii suuremate teenustasude näol kui ka reputatsiooni pärast.

“See on tugev, oluline võit Nasdaqi jaoks, ning kahtlemata oluline trendilooja tulevaste IPOde jaoks,” ütles ajalehele The Wall Street Journal inveteerimispanga Sandler O’Neill & Partners analüütik Richard Repetto.

Facebooki noteerimine kinnistab NasdaqOMX-i tehnoloogiabörsina. Kümnest suuremast USA tehnoloogiakompaniist on seitse noteeritud sellel börsil nende seas kaks suuremat – Apple ja Microsoft. Suuruselt kolmas, IBM, on noteeritud NYSE’l.

Nasdaq ja NYSE on pikalt võidelnud Silicon Valley pärast. Nasdaq sai edumaa ning tuntuks peamiselt tehnoloogiabörsina pärast seda, kui ta enam kui 20 aastat tagasi avas Silicon Valley’s oma kontori. NASDAQ OMXi asepresident Bruce Aust ütles 2010. aastal The Wall Street Journalile, et nad loevad Silicon Valley’d Nasdaqi riigiks.

Kui minna ajaloos tagasi, siis alates 2000. aastast on mahtude poolest olnud tunduvalt edukam NYSE.

Eelmisel aastal toimus New Yorgi börsil IPOsid 28 miljardi, Nasdaqil 9,3 miljardi dollari väärtuses. Sel aastal on New Yorgi börsil noteeritud 24 uut ettevõtet emissioonide kogumahuga 4,9 miljardit dollarit. Nasdaqil on sel aastal noteerinud 16 uut ettevõtet IPOde kogumahuga 1,3 miljardit dollarit. Reutersi teatel olid 44 protsenti NYSE-l noteeritud ettevõtete emissioonide mahust tehnoloogiafirmad.

Analüütikute arvates on üheks olulisemaks põhjuseks, miks Facebook valis NASDAQ OMXi, võimalus saada Nasdaq 100 indeksi koosseisu, kirjutas uudisteagentuur Bloomberg. Alates 2009. aasta märtsist, mil peaaegu kõik maailma börsid tegid oma põhju, on Nasdaq 100 kerkinud 165 protsenti võrrelduna S&P 500 indeksi 107-protsendilise tõusuga.

Kui Facebooki aktsiate osakaal indeksis saab olema neli kuni viis protsenti, tekib kohe ka suur nõudlus aktsiate järele. Ainuüksi börsil kaubeldava fond PowerShares QQQ, mis järgib Nasdaq 100 indeksit, tekitab Facebooki aktsiatele kahe kuni kolme miljardi dollari väärtuses süstemaatilist nõudlust, ütles uudisteagentuurile varahaldusfirma Ipox Schuster asutaja Josef Schuster.

Sel nädalal algab eelmise kvartali majandustulemuste avaldamise hooaeg. Juba aastaid kestnud traditsioonina on esimene alumiiniumitööstusgigant Alcoa, kes avaldab oma tulemused teisipäeval pärast USA börside sulgemist. Suurtest ja olulistest selle nädala avaldajatest on otsingumootorifirma Google ning pangandushiiud JPMorgan Chase ning Wells Fargo.

Päris mitu viimast kvartalit on ettevõtete jaoks olnud suurepärased. Nüüd tekib aga küsimus, kas analüütikud on aeglustuva majanduskasvu arvestanud prognoosidesse sisse või mitte.

Tõsi, viimastel kuudel on analüütikud ootusi langetanud, ettevõtete juhid on muutunud ettevaatlikumaks ning kasvukiirused on muutunud aeglasemaks, kirjutab Reuters.

S&P 500 ettevõtete kasumite kasvuks oodatakse 3,2 protsenti võrrelduna 9,2 protsendiga eelmise aasta neljandas ning 19 protsendiga eelmise aasta esimeses kvartalis.

“Ma usun, et turg liigub üles, aga toimub see tunduvalt aeglasemalt,” ütles uudisteagentuurile Chicagos asuva Harris Private Bank investeeringute juht Jack Albin.

Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi


Avaldatud RUP.ee Profiblogis