04.06.2012 Esmaspäev

Maikuu näitas jälle hambaid

Maikuu näitas jälle hambaidTõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi

Kes investeerimissõpradest ei tea tuntud ütlust, mille kohaselt tuleks maikuus müüa ja seejärel turgudelt eemale hoida (Sell in May and go away)? Nüüdseks on see reeglipära, et mais kipuvad aktsiate hinnad langema, täitunud juba kolmandat aastat järjest.

Maailma enimjälgitav aktsiaindeks, Dow Jonesi tööstuskeskmine langes mais 6,2%, mis on suurim kuine langus alates 2010. aasta maist. Mäletatavasti kerkis just kaks aastat tagasi teravalt esile Euroopa võlakriis ning tollased Kreeka sündmused põhjustasid Wall Streetil päevasisese välkkrahhi (flash crash).

Meie investorite jaoks, kelle portfellis on Ühendriikide aktsiaid, olukord siiski nii hull ei ole (sõltub muidugi portfellis olevatest aktsiatest), sest osaliselt kompenseerib hinnalanguse dollari tugevnemine samuti enam kui kuue protsendi võrra. Mais oligi dollar üks tulusamaid finantsinstrumente.

Aktsiaturgude langus toimus kogu maailmas. FTSE maailma aktsiaturgude indeks ( FTSE All World index) langes üheksa protsenti ning üsna loomulikult olid languse eesotsas Hispaania (-13,1%) ja Itaalia (-12,0%).

Strateegiat, mille kohaselt soovitatakse maikuus aktsiad ära müüa ning need tagasi osta alles sügisel, toetab ka senine statistika. Ajakiri Bloomberg Businessweek kirjutas, et alates 1926. aastast kuni eelmise aastani on S&P 500 indeks kerkinud maist kuni oktoobri lõpuni keskmiselt 4,3% ning novembrist kuni aprilli lõpuni 7,1%.

Tallinna börsil on see seaduspärasus veelgi drastilisem. Senise börsiajaloo jooksul on indeks OMXT (ja selle eelkäija Talse) kerkinud novembrist aprilli lõpuni keskmiselt 23,21% ning maist kuni oktoobri lõpuni langenud keskmiselt 1,70%. Mis aga veelgi huvitavam, peaaegu eranditult on indeks liikunud talveperioodil paremini kui suvel, s.t. tõusuaastal on talveperioodi tõus olnud suvest suurem ning langusperioodidel langus väiksem. Eranditeks on aasta 2003, mil suveperioodil kerkis börsiindeks 23,4% võrrelduna 18,8%ga talvel ning 2009. aasta suvi võrrelduna eelmise sügistalvega. Mäletatavasti laastas siis maailma globaalne finantskriis, millele järgnes aastakümnete suurim tõusuperiood.

Meie börsile oli mai selle aasta kehvim ja esimene languskuu. OMXT langes lehekuul 4,24% 605,00 punktini. Ka börsiindeks OMXT on langenud maikuus kolmel järjestikusel aastal. Neist suurim langus toimus kaks aastat tagasi, mil börsiindeks kukkus 10,4%.

Paistab, et midagi head pole loota ka juunis. Dow Jonesi tööstuskeskmine tegi reedel selle aasta suurima kukkumise langedes 2,2% 12,118.57 punktini.

Kui Ühendriikide aktsiaturud langesid reedel selle aasta arvestuses miinusesse, siis meie börs on 13,61%ga plussis.

The New York Times kirjutas laupäeval 30 aasta parimatest aktsiatest USA aktsiaturgudel. Võiks ju arvata, et tegemist on väikeste ja suhteliselt vähetuntud ettevõtetega, millest meie inimesed ega isegi suurem osa Ameerika investeerimishuvilistest mitte midagi kuulnud pole. Nii see tõesti ongi. Aga siiski on ka mõned tuntud nimed. Mis aga veelgi üllatavam, 17 ettevõtte aktsia 30 aasta keskmine aastane tootlus koos reinvesteeritud dividendidega tuleb üle 20% aastas.

Esikohal on üsna tuntud ehitus- ja kodukaupade jaemüüja Home Depot, mille aktsia keskmine aastane tootlus 25,4%. Kuuendal kohal on noorte moerõivaste jaemüüja Gap keskmise aastatootlusega 23,1% ja 11. kohal 21,5%ga Apple. Tubakatoodete tootja ja müüja Altria (Philip Morrise osaline järeltulija) aktsia keskmine tootlus on olnud 20,5% aastas.

Huvitav on siinkohal märkida, et samal ajal kui Apple pole selle aja jooksul praktiliselt dividende maksnud, siis Altria on vähemalt viimastel aastatel olnud väga hea dividendide maksja. Momendil on aktsia dividenditootlus 5,2%.

Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi


Avaldatud RUP.ee Profiblogis