13.10.2015 Teisipäev

Leedu ja Poola sõlmivad gaasijuhtme rajamise lepingu

Poola ja Leedu esindajad sõlmivad tõenäoliselt neljapäeval lepingu, millega allkirjastatakse 534 kilomeetri pikkuse gaasijuhtme ehitus Leedu ja Poola vahel, mis peaks vähendama Balti riikide sõltuvust Venemaast, suurendama Euroopa turgude lõimumist ja energiatarnete turvalisust.

Uus gaasijuhe peaks vähendama Balti riikide sõltuvust Venemaast ja suurendama Euroopa turgude lõimumist
Uus gaasijuhe peaks vähendama Balti riikide sõltuvust Venemaast ja suurendama Euroopa turgude lõimumist Foto: Reuters

Sõlmitav leping on märk kasvavast rahvusvahelisest toetusest Eestile, Lätile ja Leedule, kuna teade tuli paar päeva pärast seda, kui Suurbritannia teatas, et kavatseb saata piirkonda toetusvägesid julgeoleku tagamiseks, kirjutas Financial Times.

Poolast Leeduni kulgev gaasijuhe mitmekesistaks oluliselt Balti riikide energiavarusid ja Leedust oleks võimalik gaasi Lätisse ja Eestisse edasi tarnida, teatas leht. Projekti kogumaksumuseks on prognoositud 558 miljonit eurot, millest 295 miljonit eurot moodustab Euroopa Komisjoni toetus. Poola osa on 120 miljonit eurot. Leedu osa on EL-i energeetikasektorit reguleerivate asutuste koostööameti (ACER) andmetel 54,9 miljonit, Läti osa 29,4 miljonit ja Eesti osa 1,5 miljonit eurot.

Gaasijuhtme ehitus peaks algama järgmisel aastal ja lõppema 2019. aastal, teatas BNS.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes