18.06.2012 Esmaspäev

Kreeka päästepaketti toetavad parteid võitsid parlamendienamuse

"Kreeka rahvas väljendas oma soovi jääda seotuks euroga," ütles konservatiivse erakonna Uus Demokraatia juht Antonis Samaras, kui tema partei oli esialgsete ametlike tulemuste kohaselt võitnud valimised 30,04 protsendiga häältest.

"Me kutsume kõiki poliitilisi jõude, kes jagavad eesmärki riiki eurotsoonis hoida, ühinema rahvusliku ühtsuse valitsusega," ütles ta, lisades, et riik ei tohi kaotada "ainsatki minutit".

Säästumeetmete vastase vasakradikaalse erakonna SYRIZA liider tunnistas pühapäeval oma kaotust parlamendivalimistel ning välistas võimaluse liituda rahvusliku ühtsuse valitsusega.

"Me jääme opositsiooni, esindades päästepaketti vastustavat rahva enamust," ütles ütles Alexis Tsipras, kelle partei tuli 26,57 protsendiga valimistel teiseks.

Uus Demokraatia saab 300-liikmelises parlamendis 130 kohta, sest Kreeka valimisseadus näeb võitjale ette 50 lisamandaati. Seitsekümmend üks kohta läheb uues parlamendikoosseisus SYRIZA-le ja 33 kokkuhoiumeetmeid toetavale sotsialistlikule PASOK-ile, kirjutab AFP.

Neonatslikku Kuldset Koidikut hakkab seadusandlikus kogus esindama 18 rahvaasemikku.

Samaras lubas austada Kreeka võetud kohustusi, kuid väljendas ühtlasi soovi leevendada Euroopa Liidu ja Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) ebapopulaarse päästepaketi tingimusi, mis Ateenalt karme kärpeid nõuavad.

IMF soovib Kreekaga juba järgmisel nädalal läbirääkimisi pidada ning eurogrupp kutsus kiirelt moodustama uut valitsust, mis asuks võtmetähtsusega reforme ellu viima.

Ka USA kutsus Ateenat kiirustama. "Me loodame, et valimised viivad kiiresti uue valitsuseni, mis suudab teha edusamme väljakutsete osas, millega Kreeka rahvas silmitsi seisab," ütles Valge Maja pressiesindaja Jay Carney.

Rahvusvahelised finantsturud on jälginud Kreeka valimisi kõrgendatud tähelepanuga, kartes võimalikku doominoefekti teistele eurotsooni raskustes majandustele.

Koalitsioonikõnelused algavad ilmselt esmaspäeval ning Uue Demokraatia kõige tõenäolisem liitlane on PASOK, kes on riigi poliitikas domineerinud aastakümneid ning keda peetakse vastutavaks paljude praeguste probleemide eest.

Kreekat ähvardava kriisi ootuses ei olnud Ateena tänavatel tulemuste selgudes suuremat pidutuju märgata. Syntagma väljakule oli Samarast tervitama tulnud vaid sadakond poolehoidjat.