29.09.2010 Kolmapäev

Komisjon avaldas võlgades riikide karistamise ettepanekud

Sel moel tahab komisjon asendada senist stabiilsus- ja kasvupakti, mis küll määrab eelarvepuudujäägi ja riigivõla lubatava suuruse, kuid ei suutnud ära hoida Kreeka vallandatud võlakriisi.

Komisjon taotleb, et riigid paneksid 0,2% oma SKP-st intressivabasse deposiiti, millest Euroopa Liit (EL) võib võtta trahvi, kui riik on rikkunud eelarvepuudujäägi ja riigivõla nõuet ning ei ole nõutavalt kiiresti oma defitsiiti asunud vähendama. Komisjon soovitab lihtsustada ka riikidevastaste sanktsioonide kasutamist. Komisjoni soovitatud trahvi saab ära ära jätta üksnes juhul, kui selle vastu on kvalifitseeritud enamus.

Kui riigid ületavad riigivõla 60 protsendi piiri, siis soovitab komisjon, et seda piiri ületavat summat tuleb riigil vähendada aastas viis protsenti kolme aasta jooksul.

Lõpetuseks leiab komisjon, et kui eurotsooni riik rikub korduvalt defitsiidi vähendamise nõudeid, siis tuleks tal maksta aastas trahvi 0,1% SKP-st. Selle trahvi saab peatada ainult eurotsooni riikide enamuse vastuolek.

Komisjoni ettepanekud vajavad EL-i riikide ja Euroopa parlamendi heakskiitu.

BNS