23.12.2010 Neljapäev

Eurotsoon on asunud päästemehhanismi välja töötamaSaksamaa vaeb "Euroopa stabiilsus-, kasvu- ja investeerimisfondi" loomist, ilmneb valitsuse dokumentidest, mis on jõudnud ajalehe Süddeutsche Zeitung käsutusse.

Kavandatav institutsioon tegutseks kõrvuti Euroopa Keskpangaga, oleks samal moel sõltumatu ja tema ülesandeks oleks aidata rahalistesse raskustesse sattunud eurotsooni riike, kehtestades neile ranged tingimuse.

Valitsustel, kel on vaja fondist raha laenata, saaksid teha seda kindla tagatisega nagu kullareserv või eravõlakirjad, kirjutas leht. Fondil oleks "piiramatu refinantseerimisvõime".

Ettepaneku kallal töötavad lisaks Saksamaale ka Soome, Prantsusmaa, Iirimaa ja Holland ning see esitatakse jaanuari keskel rahandusministritele.

Saksa rahandusminister Wolfgang Schäuble arutab neljapäeval plaane Prantsuse kolleegi Christine Lagarde'iga.

EL moodustas Kreeka võlakriisi mõjul koos Rahvusvahelise Valuutafondiga triljoni dollari suuruse päästefondi, kuid see on mõeldud vaid kolmeks aastaks. Detsembri algul lepiti EL-i tippkohtumisel kokku, et fond asendatakse alates 2013. aasta keskpaigast alalise mehhanismiga, mille üksikasjad selleks ajaks välja töötatakse.

AFP - BNS