28.10.2015 Kolmapäev

Europarlament võttis vastu rändlustasusid keelustava telekomipaketi

Teisipäeval Euroopa Parlamendis lõpphääletusel vastu võetud telekommunikatsioonipaketiga keelustatakse alates 2017. aasta juunist rändlustasud mobiiltelefoni kasutamisel teistes Euroopa Liidu riikides ja kehtestatakse selged põhimõtted interneti ligipääsule.

Alates tuleva aasta 30. aprillist ei tohi Euroopa Liidus rändlustasud ületada 5 eurosenti minuti eest helistamisel
Alates tuleva aasta 30. aprillist ei tohi Euroopa Liidus rändlustasud ületada 5 eurosenti minuti eest helistamisel Foto: PM

Rändluskõnedele rakendatavad lisatasud, mis kaasnevad mobiiltelefoniga teistes Euroopa Liidu riikides helistamisel, tekstisõnumite saatmisel ja interneti kasutamisel, keelustatakse 2017. aasta 15. juunist, teatas Euroopa Parlamendi Eesti esindus.

Alates 30. aprillist 2016 ei tohi rändlustasud ületada 5 eurosenti minuti eest helistamisel, 2 eurosenti tekstisõnumite saatmise eest ja 5 eurosenti kasutatud megabaidi eest interneti kasutamisel. Rändlusteenuse pakkujal on siiski võimalik erandjuhul riiklikule reguleerivale asutusele esitada taotlus minimaalse lisatasu rakendamiseks.

Selleks et kaitsta teenusepakkujaid teenuste kuritarvitamise nagu näiteks "püsiva rändluse" eest, oleks teenusepakkujatel teatud juhtudel võimalik kehtestada väike lisatasu vastavalt "õiglase kasutamise" põhimõttele, mis ei tohiks olla suurem kui praegused rändlustasud. Sellise võimaluse defineerivad detailselt Euroopa Komisjon ja sideturu regulaatorid, teatas BNS.

Uute reeglite kohaselt peavad internetiühenduse teenuse osutajad käsitlema kogu andmeliiklust ühtmoodi, ilma diskrimineerimise, piiramise või sekkumiseta ning sõltumata selle saatjast ja vastuvõtjast, välja arvatud juhul, kui see on vajalik kohtu korralduse täitmiseks, seaduste täitmiseks, võrgu ülekoormuse korral või selleks, et ära hoida küberrünnakuid.

Samuti peavad internetiühenduse teenuse osutajad andma selget ja arusaadavat selgitust internetiühenduse teenuste tavapärase kiiruse kohta, võrreldes väljareklaamitud alla- ja üleslaadimiskiirusega. Oluliste kõrvalekaldumiste puhul saavad tarbijad kasutada õiguskaitsevahendeid, sh õigust lepingut lõpetada või saada kompensatsiooni. Riiklikud reguleerivad asutused otsustavad sellisel juhul kas toimunud kõrvalekaldumine on lepingu rikkumine või mitte.

"Elektroonilise side ühtse turu pakett on põhjalikult ette valmistatud kõigi osapoolte koostöös. Selle vastuvõtmine annab võimaluse kaotada EL-sisesed rändlustasud aastaks 2017 ning rakendada esmakordselt neti neutraalsuse põhimõtet. Viimane on üks vajalik eeltingimus ühtse digitaalse turu käivitamiseks. Uute paranduste vastuvõtmine peataks kogu protsessi ettenähtamatuks ajaks. Kuid EP hakkab kõrgendatud tähelepanuga jälgima võimalikke võrdsuse rikkumise juhtumeid ja astub siis vajalikke samme olukorra parandamiseks," kommenteeris Isamaa ja Res Publica Liitu kuuluv Euroopa Rahvapartei fraktsiooni liige Tunne Kelam.

"Rändlustasud ei lase inimestel vabalt suhelda, seega on rändlustasude kaotamine ühisturu toimimiseks vajalik. Netineutraalsus on aga veelgi ulatuslikum teema. Internet loodi mõttega, et oleks avatud platvorm kommunikatsiooniks ja innovatsiooniks. Kui me ei taga, et internetis kedagi ei diskrimineerita, siis võib tekkida kahekiiruseline internet, kus eelistatud on need, kes maksavad, " ütles reformierakondlasest eurosaadik, Euroopa liberaalide ja demokraatide fraktsiooni (ALDE) kuuluv Kaja Kallas.

"Rändlustasude osas toimub selline poliitiline näitemäng, et kaotame ära sõna "rändlustasud" aga asi ise jääb alles "surcharge" nime all. Lühikeses perspektiivis kiirendaks antud pakett natuke hindade langemist, kuid pikas perspektiivis mängiksime maha võimaluse rändlustasud päriselt ära kaotada, võimaluse mis praeguses regulatsioonis veel olemas on. Netineutraalsuse osas on võtmetähatusega parandusettepanekud sest algtekst lubaks erinevate teenuste ja tegevuste vahel diskrimineerimist, " märkis parteitu Euroopa roheliste/Euroopa vabaliidu fraktsiooni kuuluv Indrek Tarand.