09.10.2015 Reede

Europarlament toetas elektrooniliste maksete turu avamist

Euroopa Parlamendi saadikud toetasid 8. oktoobril Euroopa Liidu makseteenuse reeglite muudatusi, millega võimaldataks uutel turuosalistel pakkuda internetimakse ja mobiilimakse teenuseid.

Makseteenuse uued reeglid vähendavad kulusid, tagavad turvalisemad maksed ja lihtsustavad uute teenusepakkujate turule tulemist
Makseteenuse uued reeglid vähendavad kulusid, tagavad turvalisemad maksed ja lihtsustavad uute teenusepakkujate turule tulemist Foto: PM

"EL-i makseteenuste turg on jätkuvalt fragmenteeritud ja selle tõttu kaotatakse 130 miljardit eurot aastas," ütles Euroopa Rahvapartei fraktsiooni Itaalia saadikust raportöör Antonio Tajani. Ta lisas, et uued reeglid vähendavad kulusid, tagavad turvalisemad maksed ja lihtsustavad uute teenusepakkujate turule tulemist.

Liikmesriigid peavad heakskiidetud reeglite kohaselt tagama, et makseteenuse kasutaja saab kasutada autoriseeritud teenusepakkuja poolt makseteenuse tarkvara, seadmeid ja rakendusi ja lubada enda nimel teenusepakkujal makseid sooritada, teatas europarlamendi pressiteenistus.

Näiteks makse sooritajad, kellel ei ole deebet- või krediitkaarti, saavad uute reeglite kohaselt lubada teenusepakkujatel, nagu Sofort Saksamaal, Trustly Skandinaavias ja Eestis või Ideal Hollandis, kasutada oma pangaandmeid, et sooritada makseid nendelt kontodelt.

Krediidiasutused võivad teenusepakkujale maksekontole juurdepääsu andmisest keelduda vaid objektiivsetel turvalisusest lähtuvatel põhjendatud alustel, millest on teavitatud vastavat ametiasutust. See peaks tagama uutele teenusepakkujatele võimaluse takistusteta tegutseda, teatas BNS.

Teenusepakkujatel tuleb omalt poolt tagada, et teenuse kasutaja isikustatud turvavolitused ei ole kättesaadavad teistele isikutele ning et teenuse pakkuja edastab need turvaliste ja tõhusate kanalite kaudu ja kasutaja andmeid jagatakse ainult kasutaja nõusolekul.

Maksja vastutus autoriseerimata maksetehingu korral, mis on tekkinud kaotatud või varastatud makseinstrumendi kasutamisest või makseinstrumendi väärkasutamisest, ei tohiks ületada 50 eurot.

Makseteenuse pakkuja võib osutuda vastutavaks makseinstrumendi kasutamisest tulenevate finantstagajärgede eest, kui see on tekkinud teenusepakkuja tegevusetuse tõttu pärast seda, kui maksja on võimalikust pettusest teavitanud või makseteenuse pakkuja ei kasuta tugevat kliendi autentimist.