08.10.2010 Reede

Eesti osaleb maailmamajanduse taastamisele pühendatud IMF-i aastakoosolekul

Aastakoosoleku peateemadeks on maailmamajanduse ja finantsturgude taastumise väljavaated ja riskid ning organisatsioonide juhtimine ja rahastamine.

IMFC kohtumisel on Eesti jaoks olulisim maailmamajanduse ja finantsturgude olukorrale antav hinnang, mis sisaldab globaalseid raha- ja eelarvepoliitilisi väljakutseid ja keskendub süsteemsete riikide analüüsile, teatas Eesti Pank.

Eriti teravalt on praegu päevakorras küsimus, kuidas vältida suurriikide koordineerimatut valuutakursside kohandamist ja tasakaalustada jätkuvalt habras maailmamajandus. Samuti ootab Eesti IMFC diskussioonidest selgust organisatsiooni valitsemises ning edusamme liikmesriikide osalus- ehk kvoodireformis kokkuleppimisel.

Kvoodireformi eesmärk on suurendada IMF-i rahastamist ja tagada kiiresti arenevate riikide suurem hääleõigus IMF-is. Kvoodiressursside suurendamise ja häälte ümberjagamise tulemusel suureneks ka Eesti osalus IMF-is.

Maailmapanga arengukomitee kohtumisel on samuti arutlusel kriisi mõju maailmamajandusele, kuid eelkõige rõhuga vähemarenenud riikidele. Aastakoosolekul on plaanis hinnata finantskriisi mõju arengumaadele, leida vahendeid selle leevendamiseks ning viia lõpule kevadisel arengukomitee istungil algatatud Maailmapanga gruppi kuuluvate organisatsioonide kapitali- ja hääleõigusreform.

Eesti osaleb ka Rahvusvahelise Arenguabi Assotsiatsiooni (IDA) järgmise, 16. rahastamisvooru läbirääkimistel ning täpsustab Eesti rolli rahvusvahelistes arengukoostöö võrgustikes.

Eestit esindavad aastakoosolekul rahandusminister Jürgen Ligi ja rahandusministeeriumi kantsler Tea Varrak ning Eesti Panga president Andres Lipstok ja asepresident Märten Ross. Aastakoosolekul osalevad ka eksperdid keskpangast ja rahandusministeeriumist.

Rahandusminister osaleb reedel aastakoosolekute ametlikus seminarinariprogrammi paneeldiskussioonis, kus räägib eelarvepoliitika konsolideerimise toibutavast mõjust Eesti kogemuse põhjal.

Visiidi käigus kohtuvad Eesti Panga ja rahandusministeeriumi esindajad IMF-i juhtkonnaga, USA rahandusministeeriumi ja keskpanga esindajatega, Maailmapanga Ida-Euroopa ja Balti osakonna juhiga ning mitmete rahvusvaheliste pankade esindajatega.

Kohtumiste eesmärk on eelkõige tutvustada Eesti majandusolukorda ja prognoosi ning poliitikaid majanduskasvu taastamiseks, finantsstabiilsuse ja eelarve jätkusuutlikkuse tagamiseks. Jagatakse informatsiooni viimaste majandus- ja finantspoliitiliste sündmuste kohta Balti riikides ja Euroopas üldiselt. Veel räägitakse Eesti eurole ülemineku juba ilmnenud ja edasistest kasudest ja ettevalmistustest.

BNS