23.04.2012 Esmaspäev

Aktsiaturgude alfaisane

Aktsiaturgude alfaisaneTõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi

Aktsiaturgudel oli eelmine nädal hea. USA börsidel oli esimene tõus pärast kaks nädalat kestnud langust, Euroopa aktsiaturud kerkisid samuti ning ka Tallinna börsiindeks OMXT kosus nädalaga 1,7% 622,90 punktini.

Dow Jonesi tööstuskeskmine kerkis nädalaga 1,4% 13029,26 punktini, S&P 500 indeks kosus 0,6%.

Erandiks oli peamiselt tehnoloogiasektori aktsiate hinnaliikumist peegeldav Nasdaqi koondindeks, mis langes neli protsenti 3000,45 punktini.

Nasdaqi languse põhjustajaks oli Apple´i aktsia, mida uudisteagentuur Reuters on nimetanud aktsiaturgude alfaisaseks. Asi on selles, et Apple´i turukapitalisatsioon on muutunud nii suureks, et selle aktsia liikumine moonutab kogu turu liikumist. S&P 500 tehnoloogiasektori 20protsendilisest tõusust aasta algusest annab kolmandiku Apple, kirjutas Reuters.

Eelmisel nädalal kukkus Apple’i aktsia hind 5,3% 572,98 punktini, mis oli selle suurim langus alates oktoobrist. Viimase üheksa kauplemispäeva jooksul on Apple’i aktsia hind langenud kaheksal ning võrreldes rekordhinnaga 9. aprillil, on väärtpaber odavnenud kümnendiku võrra.

Vaatamata kümneprotsendilisele kukkumisele kümne päevaga, on alates aasta algusest Apple’i aktsia hind siiski kerkinud 40%.

Kui aga vaadata majandustulemusi, siis võivad Apple’i head tulemused varjutada kogu sektori tagasihoidlikke või koguni kesiseid tulemusi.

Thomson Reutersi kogutud prognooside kohaselt kasvasid tehnoloogiasektoriettevõtete eelmise kvartali kasumid 7,5%. Kui aga Apple’i tulemused sellest välja arvata, oodatakse sektorile 0,3-protsendilist kasumi langust.

“Paistab, et igas kvartalis, igal aastal ennustavad kõik, et tehnoloogia on suurepärane sektor, aga ilma Apple’ita pole see viimasel ajal mitte olnud nii,” ütles Reutersile varahaldusfirma Synovus Trust Company fondijuht Daniel Morgan.

Tehnoloogiasektori käibe kasvuks ennustatakse 6,7 protsenti, ilma Apple’ita oleks selle käibe kasvu protsendiks ainult 2,3. Puhaskasumi marginaaliks ennustavad analüütikud sektorile 17% ning ilma Apple’ita 15,7%.

S&P 500 indeksist moodustab Apple 4,5%. Viimati oli ühe aktsia osakaal indeksis nii suur 1999. aastal, kui Microsofti osakaal oli 4,9%. Apple on suurima osakaaluga aktsia paljude investeerimisfondide portfellides ning kümnetes börsil kaubeldavates fondides.

Kui vaadata kasumite kasvu, siis S&P 500 indeksi ettevõtetel on see langenud 18%lt eelmise aasta kolmandas kvartalis 9,2%le neljandas kvartalis. Selle aasta esimese kvartali kasumi kasvuks ootavad analüütikud 4,4%.

Apple’il on trend olnud pigem vastupidine. Eelmise aasta kolmandas kvartalis (siin on mõeldud kalendaarset kvartalit) hüppas kasum aktsia kohta 52% ja neljandas koguni 116%. Eelmise kvartali kasumi kasvuks ennustavad analüütikud Apple’ile 54%.

Apple avaldab eelmise kvartali majandustulemused teisipäeva õhtul. Kui tulemused valmistuvad pettumust, võib see mõjuda turule halvemini kui aktsiale endale. See ongi ilmselt üheks põhjuseks, miks aktsia on kümmekonna päevaga kukkunud 10%.

Apple on tavaliselt ületanud analüütikute ootusi. Seni on tehnoloogiasektori ettevõtete tulemused olnud pigem tagasihoidlikud. Google’i käive vastas analüütikute ootustele, IBM ja Inteli tulemused olid pigem kehvapoolsed.

Positiivse üllatuse pakkus Microsoft, mille aktsia hüppas reedel 4,6%.

Apple’i aktsiate omanikud on päris suure dilemma eest. Kiire kasvu tõttu on paljude fondide ja eraisikutest aktsionäride portfellides kasvanud selle osakaal liiga suureks ja kõik teavad, et mitte ükski aktsia ei kalline lõpmatuseni.

Teisalt on aga tegemist liiga hea ettevõttega, et seda ignoreerida: aktsiaid müüa paistab olevat veel liiga vara. Seetõttu tuleks olla väga tähelepanelik.

Oman Apple’i aktsiaid.

Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi


Avaldatud RUP.ee Profiblogis