29.03.2011 Teisipäev

8 fakti Euroopa stabiilsusmehhanismi kohta









  1.    Alustab tööd juulis 2013 ja võtab üle Euroopa stabiilsusfondi (EFSF) ülesanded.
  2.    Vorm: ESM asutatakse euroala riikide poolt valitsustevahelise organisatsioonina.
  3.    Eesmärk: euroala finantsstabiilsuse tagamine.
  4.    Kuidas: laenuressursi koondamine ja finantstoetuse andmine euroala riikidele, millel on või mida ähvardavad finantseerimisraskused range tingimuslikkuse ehk majanduspoliitilise programmiga võetud kohustuste alusel. Efektiivne laenuvõime 500 miljardit eurot (ESM+EFSF). Täiendavaks ressursiks on IMF ja mitte-euroala riikide vabatahtlik osalemine toetusprogrammides.
  5.    Juhtorganid: kuberneride nõukogu ehk euroala rahandusministrid ja direktorite nõukogu, kus on esindatud kõik euroala riigid.
  6.    Kapital: Kõrgeima krediidireitingu taseme ja 500 miljardi eurose laenuvõime tagamiseks on kogu märgitava kapitali mahuks 700 miljardit eurot, sh   a) 80 miljardit eurot sissemakstavat kapitali. Sissemakseid tehakse alates 2013. aasta 1. juulist 16 miljardi euro kaupa viie aasta jooksul. b) 620 miljardit euro nõudmiseni kapitali ja garantiisid.
  7. Osalus ESM-i kapitalis on määratud Euroopa Keskpanga sissemakstud kapitali põhjal koostatud kapitalivõtmel, milles Eesti ja mõne teise osalust on korrigeeritud allapoole. Selle tulemusel on Eesti osalus märgitud kapitalis 0,186% ehk 1,302 miljardit eurot ja sissemakstavas kapitalis 148,8 miljonit eurot.
  8. Eesti liitumise otsus vajab ratifitseerimist Riigikogu poolt.

Rahandusministeerium