16.06.2022 Neljapäev

Valitsus kinnitas seaduse korteriomandite probleemide lahendamiseks

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks korteriomandi- ja korteriühistuseaduse ning teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, mille eesmärk on lahendada praktikas kerkinud probleeme korteriomandeid ja korteriühistuid puudutavates küsimustes.

Seaduse muudatusega võimaldatakse kuni kümne korteriga korteriühistutel teha raamatupidamist kassapõhiselt ja kaob kohustus esitada majandusaasta aruannet.
Seaduse muudatusega võimaldatakse kuni kümne korteriga korteriühistutel teha raamatupidamist kassapõhiselt ja kaob kohustus esitada majandusaasta aruannet. Foto: pixabay

Korteriomandite moodustamise tehing kinnisasja omaniku poolt peab edaspidi olema notariaalselt tõendatud. Kehtiva õiguse järgi on näiteks arendajal võimalik esitada korteriomandite moodustamise avaldus kinnistuportaalis, tulevikus tuleb selline tehing tõestada notariaalselt, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo. 

Seaduse muudatusega võimaldatakse kuni kümne korteriga korteriühistutel teha raamatupidamist kassapõhiselt ja kaob kohustus esitada majandusaasta aruannet. Muudatus ei kohaldu korteriühistutele, millel on valitseja.

Lisaks antakse omavalittsustele võimalus moodustada korteriomandite ja korteriühistut puudutavate vaidluste jaoks lepitusorgan, mis tegutseb lepitusseaduse alusel. Kuna kohtuvaidlused võivad kesta kaua ning olla kulukad, on lepitusorgan kiirem ja soodsam variant vaidluste lahendamiseks.

Seadus on plaanitud jõustuma üldises korras, välja arvatud registriarendusi vajavad tehnilised muudatused, mis puudutavad korteriomandite esemeks oleva kinnisasja jagamise ja korterihoonestusõigustest korteriomandite moodustamise tehinguid. Need muudatused jõustuvad 2024. aasta 15. jaanuaril.