04.03.2021 Neljapäev

Valitsus kiitis heaks maksukohustuslaste registri täiendamise

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks määruse eelnõu, mille kohaselt täiendatakse maksu- ja tolliameti peetavat maksukohustuslaste registrit kahe uue alamregistriga.

Eelnõu kohaselt kujundatakse ümber maksukohustuslaste registri üks alamregister.
Eelnõu kohaselt kujundatakse ümber maksukohustuslaste registri üks alamregister. Foto: pixabay

Uuteks alamregistriteks on impordi tollideklaratsioonide töötlemise süsteem (IMPULSS) ja sisenemisformaalsuste rakendus (NES), teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Ühtlasi kehtestatakse uute alamregistrite andmekoosseisud, andmeallikad, andmete säilitamise tähtaeg ja infosüsteemi turvaklass.

Eelnõu kohaselt kehtestatakse kaitsepolitseiametile ja välisluureametile juurdepääsuõigus e-tolli andmekogudele. Maksusaladust sisaldavat teavet on mõlemal julgeolekuasutusel õigus saada hetkel maksukorralduse seaduse alusel julgeolekuasutuste seaduses sätestatud ülesannete täitmiseks.

Lisaks kaotatakse maksukohustuslaste registrist kaks alamregistrit: aktsiisikaupade tollijärelevalve süsteem (JVIS) ja vedelkütuse aruannete elektroonse esitamise ja töötlemise süsteem (VKIS). Muudatuse põhjuseks on nende alamregistrite funktsionaalsuse üleviimine 2019. aastal loodud kütuse käitlemise andmekogusse.

Eelnõu kohaselt kujundatakse ümber maksukohustuslaste registri üks alamregister. Tegemist on elektrooniliste sideteenuste ja elektrooniliselt osutatavate teenuste käibemaksuga maksustamise rakenduse (MOSS) alamregister, mis kujundatakse ümber teenuse, ühendusesisese kaugmüügi, internetipõhise kauplemiskoha kaudu kauba võõrandamise ja ühendusevälisest riigist imporditud kauba kaugmüügi käibemaksuga maksustamise rakenduseks (OSS/IOSS).

Määrus jõustub osaliselt tänavu 15. märtsil ja 1. juulil.