15.09.2022 Neljapäev

Universaalteenus

Seadusega pannakse riigiettevõttele Eesti Energia alates 1. oktoobrist 2022 kohustus müüa kodutarbijatele elektrit universaalteenusena. See tähendab, et sisuliselt saab tarbija valida fikseeritud paketi, mille hind on moodustunud börsiväliselt ja mis kujuneb konkurentsiametiga kooskõlastatud tootmishinna alusel.

Universaalteenust ehk kontrollitud hinnaga elektrienergiat saab pakkuda kuni 2026. aasta aprilli lõpuni.
Universaalteenust ehk kontrollitud hinnaga elektrienergiat saab pakkuda kuni 2026. aasta aprilli lõpuni. Foto: pixabay

Elektrituru reform

Kodutarbijale võimaldab universaalteenust pakkuda nn elektriturureform, ehk Elektrituruseaduse ja konkurentsiseaduse muutmise seaduse muudatused, millega pannakse riigiettevõttele Eesti Energia kohustus müüa alates 1. oktoobrist 2022 elektrit Eesti kodutarbijatele ja kõigile elektri edasimüüjatele ka universaalteenusena. Ka teised elektrimüüjad võivad oma klientidele universaalteenust pakkuda ning nad saavad õiguse osta selleks vajamineva elektri riigi elektritootjalt.

Eelnõu ei reguleeri teenuse hinda, vaid selle saab kinnitada konkurentsiamet pärast seaduse jõustumist ning Eesti Energia tütarettevõtte Enefit Poweri poolt vastava hinna taotluse esitamist. Hind selgub hiljemalt septembri lõpus.

Universaalteenust ehk kontrollitud hinnaga elektrienergiat saab pakkuda kuni 2026. aasta aprilli lõpuni. 

Universaalteenuse olemus

Universaalteenuse näol on tegemist riigipoolse valikmeetmega, mis aitab inimestel maandada riske ja leevendada tuleva talve potentsiaalseid hinnatõuse.

Universaalteenus on sisuliselt elektripakett, millega saavad vabatahtlikult liituda kõik eratarbijad ja korteriühistud. Lõplik tarbijale pakutav hind hakkab koosnema tootmiskuludest, elektritootja mõistlikust kasumist ja elektrimüüja müügikuludest.

Kui tarbija otsustab oma seniselt paketilt minna üle universaalteenusele, ei saa eelnõu kohaselt elektrimüüja küsida tarbijalt leppetrahvi. Universaalteenus kehtiks ettepaneku kohaselt neli aastat, kuid tarbija võib soovi korral väljuda sellest ka varem.

right banner 2024 est konference