31.05.2021 Esmaspäev

Rahanduskomisjon saatis FI hoiatusteadete eelnõu teisele lugemisele

Riigikogu rahanduskomisjon saatis teisele lugemisele eelnõu, millega laiendatakse riikliku finantsjärelevalvega seonduva teabe avaldamise aluseid ning luuakse finantsinspektsiooni (FI) seaduses õiguslik alus hoiatusteadete avaldamiseks.

Eelnõu võimaldab inspektsioonil avaldada hoiatusteateid ja hoiatada avalikkust nõuetele mittevastavatest tegevustest ja vastavatest kahtlustest finantsjärelevalve valdkonnas.
Eelnõu võimaldab inspektsioonil avaldada hoiatusteateid ja hoiatada avalikkust nõuetele mittevastavatest tegevustest ja vastavatest kahtlustest finantsjärelevalve valdkonnas. Foto: pixabay

Rahanduskomisjon täpsustas oma tänasel istungil finantsinspektsiooni seaduse täiendamise seaduse eelnõus menetlustoimingute läbiviimisega seotud sätteid, teatas riigikogu pressiteenistus.

Eelnõu võimaldab inspektsioonil avaldada hoiatusteateid ja hoiatada avalikkust nõuetele mittevastavatest tegevustest ja vastavatest kahtlustest finantsjärelevalve valdkonnas.

Selline hoiatusteadete avaldamine on tavapärane ka muudes riikides. Nende kaudu teavitatakse avalikkust sellest, kas tasub oma raha teatud ettevõtmistega siduda või mitte,

ütles rahanduskomisjoni esimees Erki Savisaar pressiteates.

Ta tõi esile, et muudatusega on praegu kiire just sellepärast, et kui teise pensionisamba raha vabaneb, on oht, et tegutsema hakkab rohkem isikud, kes pakuvad inimestele mingeid investeerimisvõimalusi või muid finantstooteid selleks tegevusluba omamata. "On väga mõistlik, kui finantsinspektsioonil on selleks ajaks olemas kindel õiguslik alus sellekohaseid hoiatusteateid avalikustada," märkis Savisaar.

Rahanduskomisjoni aseesimees Aivar Kokk toonitas, et olukord finantsturul nõuab järelevalve tugevdamist, millest annavad märku teise pensionisamba vahenditega seotud tehingud.

"Arvestades üha kasvavat finantsteenuste turgu ja uut sorti teenuste turule tulekut, kasvab üha enam tõenäosus, et avalikkuse jaoks "reklaamitakseˮ välja selliseid finantsteenuseid või -tooteid, mille osutamiseks või pakkumiseks võib olla vajalik finantsinspektsiooni tegevusluba, kuid vastavat teenust või toodet pakkuval isikul seda ei ole," märkis Kokk.

Rahanduskomisjon tegi täiskogule ettepaneku finantsinspektsiooni seaduse täiendamise seaduse eelnõu teine lugemine lõpetada. Teine lugemine toimub 8. juunil.