17.05.2024 Reede

Politsei esmaabi võimekust suurendatakse ravimiga, mis võib päästa opioidi üledoosi järgselt elu

Terviseminister Riina Sikkut allkirjastas määruse muudatuse, mille järgselt on politsei- ja piirivalveametil edaspidi võimalik hulgi osta naloksooni ninaspreid, mis kuulub nüüdsest politsei esmaabi varustusse ja mida kasutatakse opioidi üledoosi saanud abivajaja esmaabiks kuni kiirabi tulekuni.

Naloksoon on ravim, mis võib fentanüüli, heroiini, metadooni, morfiini ja nitaseenide üledoosi korral päästa inimese elu.
Naloksoon on ravim, mis võib fentanüüli, heroiini, metadooni, morfiini ja nitaseenide üledoosi korral päästa inimese elu. Foto: sotsiaalministeerium

Üledoosi korral manustatakse naloksooni kannatanule ninna pihustades. Ravim blokeerib narkootikumi mõju 30–90 minutiks.

„Patrullpolitseinikud puutuvad oma igapäevatöös kokku erinevate abivajajatega, sealhulgas narkootikumide tarvitajatega. Tihti on patrullpolitseinik esimene, kes puutub kokku opioidi üledoosi saanud tarvitajaga ja tal on võimalus anda esmaabi kuni kiirabi saabumiseni,“ ütles minister Riina Sikkut ning lisas, et selle muudatuse toel on võimalik potentsiaalselt päästa nii mõnigi inimelu.

„Riik on võtnud uimastipoliitikas eesmärgi, et 2030. aastal ei oleks Eestis mitte ühtegi üledoosi surma. Töötame poliseis iga päev selle nimel, et uimastid ei jõuaks Eesti inimesteni – avastame uusi trende, tõkestame müüki ning peame kinni uimastite levitajad. Samuti suuname sõltlasi sotsiaalprogrammidesse, et nad saaksid abi uimastite tarvitamisega kaasnevast nõiaringist pääsemisel. Naloksooni kasutuselevõtt on kindlasti üks hea lisameede, millega saab politsei anda oma panuse 2030. aastaks püstitatud eesmärgi saavutamiseks,“ ütles PPA peadirektori asetäitja arenduse alal Kristi Hallas.

Politseiametnikud läbivad enne sprei kasutuselevõttu Tervise Arengu Instituudi poolt korraldatava naloksooni kasutamise koolituse, mille käigus nad õpivad ära tundma opioidi üledoosi saanud inimest ja manustama vajadusel kannatanule antidooti.

Terviseminister Riina Sikkut allkirjastas määruse muudatuse, millega lisatakse Politsei- ja Piirivalveamet ka nende riigiasutuste hulka, kel on ravimite hulgiostu õigus. PPA tagab naloksooni ninasprei soetamiseks, säilitamiseks, transportimiseks ja kasutamiseks vajalikud tingimused.

Naloksoon on ravim, mis võib fentanüüli, heroiini, metadooni, morfiini ja nitaseenide üledoosi korral päästa inimese elu. Viimastel aastatel on uimastite üledoosist põhjustatud surmajuhtude arv kasvanud.

right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255