28.04.2023 Reede

Lasterikkad pered: lapsed ei tohi olla riigi esimene kokkuhoiukoht

Eesti Lasterikaste Perede Liit algatas rahvaalgatus.ee lehel allkirjade kogumise laste arvelt kärpimise vastu, mida plaanitakse teha kiirkorras ja igasuguste mõjuanalüüsideta. 

Aage Õunap, Eesti Lasterikaste Perede Liidu juht
Aage Õunap, Eesti Lasterikaste Perede Liidu juht Foto: erakogu

Seisame nii suurperede kui laiemalt kõigi lastega perede eest, sest plaanitavad kärped ja maksutõusud puudutavad praegu iga Eesti last,

ütles Eesti Lasterikaste Perede Liidu juht Aage Õunap.

„Kutsume üles andma oma allkirja, et tekiks ühiskondlik ja poliitiline debatt asja sisuliseks aruteluks ning mõjude analüüsimiseks. Mõistame valitsuse soovi riigi rahandust ümber korraldada, aga eelarveaugu lappimine laste arvelt annaks valusa hoobi nii perede toimetulekule kui tulevasele sündimusele,“ märkis Õunap. 

Petitsioonis palutakse riigikogul peatada suurperede toetuse kärpeplaan, säilitada hetkel kehtiv perehüvitiste kord, võrdsustada lastetoetused, lisada indekseerimine kõigile lastetoetustele ning säilitada tulumaksuvabastus alates teisest lapsest, lisaks taastada tulumaksuvabastus ka pere esimese lapse eest. 

„Loomulikult planeeritakse pere ennekõike enda võimalusi silmas pidades, aga sama loomulikult arvestavad inimesed ka juba neile eraldatud toetuste ja riigi antud lubadustega,“ märkis Õunap. „Ulatuslik kärpimine laste arvelt oleks Eestis esmakordne, seda pole kunagi varem tehtud mistahes majanduslikes oludes. Kui riik hoiab laste arvelt kokku, tuleb pere eelarveauk täita lapsevanematel, sest laste vajadused ei kao kuhugi. Kõrge inflatsiooni tõttu on peredel keeruline olnud toime tulla juba praegu, aga kui suure pere rahakotist võetakse veel 500 eurot kuus vähemaks, ei pruugita enam ots otsaga kokku tulla,“ lisas Õunap. 

Eestis elab 259 338 last. Valitsuskoalitsioon kavatseb kärpida lasterikaste perede toetusi ning pöörata tagasi perehüvitiste süsteemi täiendused, kaotada täiendava tulumaksuvabastuse kahe ja enama lapse korral ning tõsta ja kehtestada erinevaid makse. 

Pöördumisele allkirja andmisega saab kinnitada lastega perede olulisust, toetada lastele võrdsete võimaluste tagamist ja kõikide lastega perede toetussüsteemi täiendamist.

right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255