25.01.2023 Kolmapäev

Jõustuvad oliiviõlide pakendite märgistamise uued nõuded

Põllumajandus- ja toiduameti (PTA) teatel tuleb edaspidi toodete pakendite siltidel kasutada väärisoliiviõli nimetust, kuna seoses uute oliiviõli turustusstandardite määruse kohaselt on oliiviõlide eestikeelsed müüginimetused muutunud ning kasutada on lubatud ainult nimetust "väärisoliiviõli".

Oliiviõlide eestikeelsed nimetused on muutunud.
Oliiviõlide eestikeelsed nimetused on muutunud. Foto: pixabay

"Seoses oliiviõlide eestikeelsete müüginimetuste muutumisega soovitame ettevõtjatel üle vaadata oliiviõlide märgistused ning viima vajalikud muudatused sisse nii toodete pakenditel, esitlemisel kui ka e-poodides. Vajadusel on põllumajandus- ja toiduameti ametnikud valmis selgitama kehtivaid nõudeid ja jagama infot õigusaktide kohta," selgitas PTA kalapüügi- ja turukorralduse osakonna peaspetsialisti Ave Raie pressiteates.

Tema sõnul tuleb ettevõtjatel toodete pakenditel sildid ümber vahetada mõistliku ajaperioodi jooksul. "Ka kaupluste riiulitel ja e-poodides ning mis tahes teiste toodete koostisosade loetelus peab nüüd kasutama "ekstra-väärisoliiviõli" või "väärisoliiviõli" nimetust," lisab Raie.

Spetsialist selgitas, et kui varem oli eesti keeles kasutuses kaks erinevat oliiviõli nimetust – neitsioliiviõli ja külmpressitud oliiviõli, mis tekitas segadust erinevates tarneahela lülides ning tegi keeruliseks ka PTA järelevalvetoimingud märgistuse kontrollimisel –, siis nüüd tõlgitakse nimetus extra-virgin olive oil edaspidi "ekstra-väärisoliiviõliks" ja virgin olive oil  "väärisoliiviõliks". "Seda nimetust peab kasutama ka oliiviõli sisaldavate toodete pakenditel. Nimetatud nõuete täitmise järele valvab PTA," toonitas Raie.