04.10.2022 Teisipäev

Euroopa Liit kehtestab ühtse laadijastandardi kõigile nutitelefonidele

Euroopa Parlament võttis täna vastu uue seaduse, mille kohaselt on alates 2024. aasta lõpust alates nõutav ühtne laadimisstandard USB-C kõigil uutel nutitelefonidel, tahvelarvutitel ja fotoaparaatidel ning kaameratel.

Seadusandjate kohaselt lihtsustab ühe laadija kasutamine eurooplaste igapäevaelu.
Seadusandjate kohaselt lihtsustab ühe laadija kasutamine eurooplaste igapäevaelu. Foto: pixabay

Meetmega, mille EL-i seadusandjad võtsid vastu häältega 602-13 tuleb USA tehnoloogiahiiul Apple lõpetada – vähemasti Euroopas – oma senine iPhone telefonide laadimispesa Lightning USB-C vastu, standard, mida paljud konkurendid juba praegu kasutavad.

Sülearvutite tootjatel on lisaaega, neile hakkab sarnane nõue kehtima alates 2026. aasta algusest.

Seadusandjate kohaselt lihtsustab ühe laadija kasutamine eurooplaste igapäevaelu, vähendab üüratut kasutuskõlbmatute laadijate hulka ning vähendab tarbijatele toote maksumust.

Eeldatavasti säästab selline üleminek vähemalt 200 miljonit eurot aastas ning seeläbi jääb Euroopa Liidus üle tuhande tonni elektroonseid jäätmeid tekitamata, ütles Euroopa Komisjoni konkurentsivolinik Margrethe Vestager.

Eeldatavasti levib EL-i otsus virvendusefektina üle kogu maailma.

Euroopa Liidu 27 riiki, kus elab 450 miljonit inimest ning kes on ühed maailma jõukamad tarbijad, seavad sageli uusi trende tehnoloogias ja rahvusvahelistes tööstusharudes, sellist nähtust nimetatakse ka Brüsseli efektiks.

Apple, mis on maailmas suuruselt teine nutitelefonide müüja Samsungi järel, kasutab USB-C laadimisava oma iPadide ja sülearvutite juures. Ent iPhone telefonide koha pealt jäädi eriarvamusele, tuues esile, et tegemist on ebaproportsionaalse sammuga, mis võiks pidurdada innovatsiooni.

Samas on viimaste iPhone'i lipulaevade kasutajad kurtnud, et äärmiselt kõrge lahutusvõimega fotode ning videote massiivsete failide liigutamisel jääb Lighting-kaabel andmeside ülekandmisel nõrgaks ning on vaid baaskiiruse lähedal USB-C omaga võrreldes.

Apple'il on ka juhtmevaba laadimise võimalus uuematel iPhone'i mudelitel ning spekulatsioonide kohaselt võidakse järgmise põlvkondade mudelitelt juhtmega laadimine kaotada sootuks. Ent hetkel pakub juhtmevaba laadimine märksa madalamat energia edastamise võimekust, samuti on andmeside kiirus madalam USB-C omast.