03.03.2023 Reede

Eesti plaanib kuumutatud tubakatoodete maitsestamise keelata

Sotsiaalministeerium saatis kooskõlastusringile tubakaseaduse muudatused, millega on plaanis kaotada kuumutatud tubakatoodetele kehtinud erisus, mille alusel nendele ei laienenud lõhna- ja maitseainete kasutamise keeld toote koostises.

Seadusemuudatusega võetakse ühtlasi üle Euroopa Liidu (EL) mullu kehtestatud direktiiv, mille alusel tuleb kuumutatud tubakatoodetele kehtiv erand kaotada kogu EL-is.
Seadusemuudatusega võetakse ühtlasi üle Euroopa Liidu (EL) mullu kehtestatud direktiiv, mille alusel tuleb kuumutatud tubakatoodetele kehtiv erand kaotada kogu EL-is. Foto: pixabay

Kehtiva regulatsiooni kohaselt on keelatud turule lasta sigarette, millel on eristav maitse või lõhn või mis sisaldavad lõhna- ja maitseaineid mis tahes koostisosades, näiteks filtrites, paberis, pakendis ja kapslites. Samas on kuumutatavad tubakatooted nendest keeldudest vabastatud.

Seadusemuudatusega võetakse ühtlasi üle Euroopa Liidu (EL) mullu kehtestatud direktiiv, mille alusel tuleb kuumutatud tubakatoodetele kehtiv erand kaotada kogu EL-is, et vältida erinevate reeglite kohaldumist eri liikmesriikides, selgub muudatuste eelnõust.

Kuumutatud tubakatoodete suhtes erandi kaotamine on EL-i direktiivi kohaselt põhjendatud nende müügimahu märkimisväärse kasvuga mitmes liikmesriigis, mis seab ohtu rahvastiku tervise kaitse eesmärgid. Eelkõige on see suunatud laste ja noorte tervise kaitsele, sest maitsestatud tubakatooted mängivad võtmerolli noorte suitsetamisega või tubakatoodete tarvitamisega alustamisel ning nende tarvitamisega jätkamisel.

Eelnõu koostajate andmetel pole Eestis kuumutatud tubakatoodete tarbimine veel väga levinud, kuna seda tüüpi tooted jõudsid Eesti turule alles hiljuti. 2020. aasta täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringu kohaselt tarbis kuumutatud tubakatooteid iga päev 0,2 protsenti täiskasvanud elanikkonnast. Siiski on maitsestatud toodetel oluline mõju laste ja noorte tarbimisharjumuste kujunemisele ning suitsetamisega alustamisele.

right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255