27.01.2023 Reede

Danilson-Järg: Eesti ei jõua EL-i algatuste mahuga sammu pidada

Justiitsminister Lea Danilson-Järg ütles tänasel kohtumisel Euroopa Komisjoni väärtuste ja läbipaistvuse valdkonna asepresidendile Věra Jourovále, et Eesti ei jõua Euroopa Liidust (EL) tulevate algatuste mahuga sammu pidada.

Lea Danilson-Järg, justiitsminister
Lea Danilson-Järg, justiitsminister Foto: Stenbocki maja

Kohtumisel nentis justiitsminister muret seoses EL-i algatuste mahuga, millega Eestil kui väikeriigil on kohati keeruline sammu pidada, teatas ministeeriumi pressiesindaja.

Minister toonitas, et EL ei tohiks direktiivide ülevõtmiseks seada liiga lühikesi tähtaegu ning enne uute algatustega välja tulemist peaks rohkem aega pühendama nende vajaduse hindamisele ja analüüsimisele. 

"Mind teeb murelikuks EL-i algatuste rohkus ja intensiivsus, mis paneb meie riigi väikese ametkonna suure koormuse alla," rääkis Danilson-Järg.

Ligi kaks kolmandikku ametnike tööst on täna seotud erinevate EL-i algatuste menetlemisega ning see jätab paraku väga vähe võimalusi tegelemaks nende teemadega, mis on riigisiseselt aktuaalsed või probleemsed.

Danilson-Järg ja Jourová avasid arutelu käigus nii Eesti kui Euroopa Komisjoni seisukohti seoses erinevate algatustega ning markeerisid, millises järgus on eri direktiivide ülevõtmine Eestis.

Věra Jourová õnnitles Eestit heade tulemuste eest õigusriigi läbivaatuse aruandes, mida Euroopa Komisjon kord aastas liikmesriikide seas läbi viib. Aruande koostamise eesmärk on ennetada õigusriigi põhimõttega seotud probleeme. Samuti annab see võimaluse suurendada liikmesriikide teadlikkust ja arusaamist üksteise õigussüsteemidest.

"Õigusriik ja demokraatia on Eestile väga olulised väärtused, mida peame hästi kaitsma. Eriti oluline on see tänasel päeval, mil Venemaa peab agressioonisõda Ukraina, aga laiemalt kogu demokraatliku maailma vastu,“ sõnas Lea Danilson-Järg. "Sellepärast peame veelgi jõulisemalt õigusriigi eest seisma, kaitsma sõnavabadust ja toetama Ukrainat igal võimalikul viisil.“

Euroopa Komisjoni asepresident Věra Jourová kohtus visiidi käigus lisaks justiitsministrile ka peaminister Kaja Kallasega ja välisminister Urmas Reinsaluga.