02.05.2012 Kolmapäev

Käibele lastakse uued ühe- ja kahesendised mündid

Eesti euromüntide kujundus on samasugune nagu seni ringluses olnud müntidel, vaid mündi vermimise aasta on tähistatud aastaarvuga 2012, teatas keskpank.

Eesti Pank täiendab tänavu käibemüntide varusid ühe- ja kahesendiste müntidega. Eesti Pank vermib ühesendiseid münte 25 miljonit tükki ja kahesendiseid münte samuti 25 miljonit tükki koguväärtuses 750 000 eurot. See katab keskpanga hinnangul lähiaastate nõudluse väikeste nimiväärtusega euromüntide järele Eestis. Teisi käibemünte keskpank sel aastal juurde ei telli.

Mündid vermiti Hollandi Kuninglikus Rahapajas, mis võitis euromünte tootvate rahapadade vahelise vähempakkumise. Ringlemata uusi käibemünte on huvilistel võimalik soetada ka Eesti Panga muuseumi poest ja e-poest alates kolmapäevast.

Tänavu osaleb Eesti Pank esimest korda ka europangatähtede tootmises. Eesti Pangal on kohustus tagastada eurosüsteemile ehk euroala keskpankadele eurole ülemineku tarvis laenuks saadud pangatähed. Lisaks tuleb euroala riikidel toota sularaha koguses, mille määrab igal aastal Euroopa Keskpanga nõukogu. Eesti Pank hangib europangatähed ühishanke kaudu koostöös kaheksa teise euroala keskpangaga. Hanke käigus toodab Eesti Pank 20-euroseid pangatähti, mis lähevad eurosüsteemi ühistesse varudesse.

Eesti Pank

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes