31.07.2019 Kolmapäev

CO2 kvoodi hind on politiseerituse tõttu ennustamatu

Eesti Energia juhi Hando Sutteri sõnul on süsihappegaasi (CO2) kvoodi hinna väljavaadet keeruline ennustada, kuna turg on poliitiliselt mõjutatud.
Eesti Energia juht Hando Sutter
Eesti Energia juht Hando Sutter Foto: SCANPIX

"Hind kujuneb turul ja iga turgu peaks olema võimalik prognoosida, aga sellel turul on nii nõudlus kui ka pakkumine poliitiselt väga mõjutatavad," ütles Sutter ja möönis, et see pole isegi mitte miljoni dollari, vaid õnnemängu küsimus.

"Meil on ametisse astunud värske Euroopa Parlament ja uus Euroopa Komisjon saab paika – kas siin poliitilised muudatused tekivad, seda saame näha. Kindlasti mõjutab nii kõrge CO2 kvoodi hind energiahinda tarbijatele ja tööstusettevõtetele kogu Euroopas," lisas riigifirma juht ja lisas, et nüüd on küsimus selles, kuidas poliitikud sellele reageerivad.

"Kas see kliimaambitsioon on nii suur, et on tahe seda hinda üles lüüa? Need on need küsimused ja ma arvan, et sellele ei oska mitte keegi vastata," rääkis Sutter.

Teisipäeval tõusis CO2 kvoodi hind 1,02 protsenti 28,8 euroni tonni eest. Poolteise aastaga on hind tõusnud enam kui neli korda, mis on löögi alla seadnud süsinikumahuka põlevkivielektri konkurentsivõime.

Juuli keskel pöördus riigikontrolör Janar Holm majandus- ja kommunikatsiooniministri Taavi Aasa poole seoses asjaoluga, et riik plaanib miljardi euro ulatuses investeeringuid põlevkiviõli tootmisesse, kuid Euroopa Liidu kliimapoliitika tõttu ei pruugi õli tootmine ja rafineerimine tulevikus kasumlik olla.

Riigikontroll on läbi aastate korduvalt juhtinud tähelepanu vajadusele arvestada fossiilkütustesse investeeringute tegemisel võimalikke majanduslikke riske, mis tulenevad Euroopa Liidu (EL) järjest ambitsioonikamast kliimapoliitikast.

Euroopa Komisjoni eesmärk on, et võrreldes ühiku praeguse hinnaga 25 eurot tonni kohta tõuseks hind aastaks 2030 veelgi. Möödunud aasta lõpus avaldatud analüüsis viidatakse, et kui eeldada kasvuhoonegaaside 80 protsendi võrra vähendamise stsenaariumi rakendamist, kasvab ühiku hind 2050. aastaks 250 euroni tonni kohta. Süsinikuneutraalse majanduse stsenaariumi kohaselt oleks kvoodi hind 350 eurot.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes