28.02.2023 Teisipäev

PwC uuring: ettevõtete tööjõuvajadus näitab stabiliseerumise tendentsi

Kui aasta tagasi prognoosis oma ettevõttes aasta jooksul töötajate arvu suurenemist 61% tippjuhtidest, siis nüüd plaanib tippjuhtidest vaid 35% järgneva aasta jooksul töötajaid juurde värvata. See on viimase üheksa aasta kõige madalam tulemus, selgus ärinõustamisettevõtte PwC (PricewaterhouseCoopers) värskest Balti tippjuhtide uuringust.

Teet Tender, PwC Eesti juhtivpartner
Teet Tender, PwC Eesti juhtivpartner Foto: erakogu

“Ligi 8% Eesti tippjuhtidest näeb, et nende ettevõtte töötajate arv väheneb. Suurem enamus ehk 57% prognoosib, et töötajate arv jääb praegusega võrreldes samaks,” rääkis PwC Eesti juhtivpartner Teet Tender.

“Ka Lätis ja Leedus on viimaste aastatega võrreldes töötajate arvu kasvu prognoos seiskunud, ehk Lätis arvab 34% tippjuhtidest, et nende ettevõtte töötajate arv suureneb, ja Leedus on vastav protsent 38%, lisas ta.

Palgakasvu prognoos: 6–10 protsenti

PwC uuringu kohaselt on võrreldes eelmise aastaga kasvanud Eestis nende tippjuhtide hulk, kes ei plaani järgmise aasta jooksul enda ettevõttes töötajate palku tõsta. Kui eelmisel aastal oli nõnda vastajaid 6%, siis tänavu arvab nii 13%. Küll aga on kasvanud ka nende tippjuhtide arv, kes plaanivad enda töötajate palku tõsta enam kui 15% võrra. Sarnaselt eelmisele aastale plaanitakse peamiselt palku tõsta vahemikus 6–10% –tänavu plaanib sellist palgatõusu 47% tippjuhtidest.

Seoses inflatsiooni kasvuga, hindab ka Eesti Pank, et eeloleval aastal jätkub üleüldise hinnakasvu tõttu ka palgakasvu jätkumine, kuna üleüldine ostujõu langus suurendab ka survet palgatõusu küsida. Peamiselt plaanitakse tänavu Eestis palku tõsta vahemikus 6–10% (mida plaanib teha 47% tippjuhtidest).

Värbamine on endiselt keeruline

Uute töötajate värbamise osas ollakse kõigis Balti riikides arvamusel, et värbamine on sama keeruline kui aasta tagasi – seda arvas enam kui kolmandik kõikidest Baltikumi tippjuhtidest. 

Kui eelmine aasta arvas 75% Eesti tippjuhtidest, et värbamine on muutunud keerulisemaks, siis tänavu langes nõnda vastanute arv 32 protsendipunkti võrra (ehk 43 protsendini). Märgatav muutus on toimunud ka Leedus, kus vastas eelmisel aastal 89% tippjuhtidest, et nende arvates on värbamine muutunud aastaga keerulisemaks. Tänavu on see arv langenud 34 protsendipunkti võrra, ehk 55 protsendini.

Hulgaliselt on aga kasvanud nende tippjuhtide arv, kes tunnetavad, et värbamine on sama keeruline kui aasta tagasi. Eesti puhul on nii arvanud tippjuhtide hulk 43%, Lätis 40% ja Leedus 33%. 

See tähendab, et suur osa Baltikumi tippjuhte on arvamusel, et vaatamata möödunud aastal ilmnenud probleemidele, on sobivate töötajate leidmine tööandjate jaoks jätkuvalt keeruline.

PwC globaalses tippjuhtide uuringus osales üle 4400 tippjuhi üle kogu maailma. PwC Baltikumi uuring viidi läbi detsembris 2022 ja selles osales üle 300 tippjuhi Eestist, Lätist ja Leedust

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255