13.05.2024 Esmaspäev

Õdede liit: tervishoiutöötajate nappus suurendab töölt lahkumist

Eesti Õdede Liidu president Anneli Kannus kirjutab väljaandes Med24, et tervishoiutöötajate puudus tõstab olemasolevate töötajate töökoormust, mis omakorda põhjustab töölt lahkumist.

Tervise arengu instituudi statistikast selgub, et õdede arv vaikselt küll kasvab, kuid täitmata ametikohtade arv kasvab veelgi kiiremini.
Tervise arengu instituudi statistikast selgub, et õdede arv vaikselt küll kasvab, kuid täitmata ametikohtade arv kasvab veelgi kiiremini. Foto: pixabay

Kannuse sõnul on siin tegemist nõiaringiga, millest on vaja välja saada. Tervise arengu instituudi statistikast selgub, et õdede arv vaikselt küll kasvab, kuid täitmata ametikohtade arv kasvab veelgi kiiremini.

"Tööpõld laieneb kiiresti, kuid seadusandlus samasuguse tempoga järele ei jõua. Vaja on vähendada bürokraatiat, anda selged vastutuspiirid ning koolitada juurde kutsega hooldustöötajaid ja uusi spetsialiste," kirjutab Kannus Med24-s. 

Ta toob välja ka fakti, et tervishoiutöötajate registris on kirjas peaaegu 16 000 õde, kellest töötab reaalselt tervishoiusüsteemis vaid ligi 9000. Meditsiini jaoks asub 7000 õde statistilises mõistes seega hämartsoonis.

"Eestis ei saa mitte kunagi olema nii palju õdesid kui teistes riikides. Me peame sellega arvestama. Igal aastal võetakse õdede õppesse vastu 700 õppijat ja see on maksimum. Nüüd peame tegelema probleemi teise poolega – kuidas õdesid tervishoius hoida," arutleb Kannus.

Kuna vastutuspiirid on reguleerimata ja töökoormus normeerimata, on 24-tunnised valved ning stress ja ärevus muutunud Kannuse hinnangul juba liiga tavaliseks. Probleemi teadvustades saaks selle lahendamisega küll tegelda, kuid küsimus on selles, kas seda ka päriselt probleemina teadvustatakse.

Küsitluses osalenud 800 õest veerand tõdes, et nad ei saa vaimse tervise tuge, ja üle 400 õe ehk 55,8 protsenti vastanuist kinnitas, et on mõelnud tervishoiust lahkumisele.

"Ebaõigluse tunnetamine, mis seisneb reaalpalga vahede suurenemises ja kehvas meeskonnatöös, lisaks kaasaegsete töövahendite vähesus ning õdede teadmiste ja oskustega mittearvestamine – need ebasoodsad asjaolud võivad viia meie inimeste läbipõlemiseni. Tagajärjeks on õdede tervishoiusüsteemist lahkumine," hoiatab Kannus.

"Aeg on küps selleks, et Eesti õed tegutseks üha rohkem poliitikas, juhtivatel ametikohtadel ja erinevates otsustuskogudes, nii nagu ülemaailmses hartas kirjas. Riigikogus, kohalikus omavalitsuses ja ministeeriumis on vaja veel rohkem õdede eestvedamist. Vaja on head tahet ja pealehakkamist, et õdede kogukond muutuks veelgi häälekamaks ning aitaks poliitikutel teha õigeid otsuseid," kirjutab Kannus. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255