21.03.2022 Esmaspäev

Arenguseire: platvormitöö suurendab haavatavust Eesti tööturul

Järjestikuste majanduskriiside tulemusel teravneb platvormitöötajate puuduliku sotsiaalkaitse probleem ning vähesed või puuduvad sotsiaaltagatised hakkavad mõjutama ka Ukraina sõjapõgenikke, selgub aprilli alguses avaldatavast arenguseire keskuse aastaraamatust.

Arenguseire keskuse mulluse uuringu järgi teeb Eestis iganädalaselt platvormitööd 56 000 inimest ja aeg-ajalt ligi 200 000 inimest.
Arenguseire keskuse mulluse uuringu järgi teeb Eestis iganädalaselt platvormitööd 56 000 inimest ja aeg-ajalt ligi 200 000 inimest. Foto: pixabay

"Paljud Eesti tööturule sisenevatest Ukraina sõjapõgenikest haaravad suure tõenäosusega kinni digiplatvormide pakutavatest töövõimalustest. See võimendab platvormitöötajate sotsiaalkaitsega seotud probleeme," ütles arenguseire keskuse juhataja Tea Danilov.

Platvormitöötajad on iseseisvad teenuseosutajad ehk juriidilises mõttes ettevõtjad. Riigil puudub neist ja nende makstud maksudest täpne ülevaade. Vastutus enda sotsiaalkaitse korraldamise eest on enamasti pandud platvormitöötajale endale ja pigem seda ei tehta.

Danilovi sõnul maksavad platvormitöö odavuse pikas plaanis seetõttu kinni teised maksumaksjad, kui sotsiaalkindlustuseta inimesel on näiteks vaja arstiabi.

"Riskide kasvades peame küsima, kas piisab ravikindlustuse ja pensioni seotusest üksnes palgatuluga või peaks nii maksustamine kui hüvedega kindlustatus erinevates töövormides olema ühtlasem," lisas Danilov. "Platvormitöö parem regulatsioon ja maksustamine on tööviisi uuenduslikkuse tõttu suureks küsimuseks väga paljudes riikides. Euroopa Komisjon on välja töötamas platvormitöö regulatsiooni, kaaludes töölepingulise töösuhtega kaasneva sotsiaalkaitse laiendamist platvormitööle."

Eestis on platvormitöötajate sotsiaalkaitse üheks lahenduseks peetud ettevõtluskontot, millega alates teatud käibe suuruseni jõudmisest kaasneb ravikindlustus.

"Samas kasutab ettevõtluskontot praegu üksnes 2 protsenti platvormitöötajatest, mis võib viidata ettevõtluskonto ebasoodsatele tingimustele," märkis Danilov. 

Arenguseire keskuse mulluse uuringu järgi teeb Eestis iganädalaselt platvormitööd 56 000 inimest ja aeg-ajalt ligi 200 000 inimest. Platvormitöö on ainus sissetulekuallikas 4,4 protsendile regulaarsetest platvormitöötajatest, mis teeb absoluutarvuna umbes 2500 inimest. Vähemalt pool sissetulekust moodustab platvormitöö 18,7 protsendi regulaarsete platvormitöötajate ehk umbes 10 500 inimese jaoks. Vähemalt kord aastas platvormitööd teinute seas, keda on 20,2 protsenti tööealisest elanikkonnast ehk umbes 161 000 inimest, moodustab tulu platvormitööst keskmiselt 18,4 protsenti kuu netosissetulekust.

Platvormitöö on digitaalse töövahendusplatvormi abil leitud tööotste tegemine erinevatele klientidele. Platvormitöö võib olla nii kohapõhine kui veebipõhine ning väheseid või erioskusi eeldav. Enim tuntud platvormitöö tüübid on sõidujagamine, kullerteenus, aga ka IT-töö ja graafiline disain veebiplatvormidel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!