18.08.2021 Kolmapäev

KIK avab toetuse jäätmetekke vältimiseks

Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) avab taotlusvooru jäätmetekke vältimiseks, toodete korduskasutamiseks ning eterniidi kogumiseks.

Toetust antakse tegevusteks, mis aitavad pikendada toodete või tootekomponentide eluiga ja nende uuesti kasutamist esialgsel otstarbel.
Toetust antakse tegevusteks, mis aitavad pikendada toodete või tootekomponentide eluiga ja nende uuesti kasutamist esialgsel otstarbel. Foto: pixabay

Toetust antakse tegevusteks, mis aitavad pikendada toodete või tootekomponentide eluiga ja nende uuesti kasutamist esialgsel otstarbel. Samuti toetatakse kohalikke omavalitsusi, et kokku koguda elanikelt eterniidijäätmed. Taotlusvooru eelarve on 380 tuhat eurot ning taotlusi saab esitada kuni 30. septembrini 2021.

Peaksime kõik tegutsema selles suunas, et jäätmeid üldse ei tekiks või neid tekiks võimalikult vähe,

sõnab KIKi toetuste ja teenuste osakonna juht Antti Tooming.

„Lisaks jäätmetekke vähendamise toetusele on hetkel KIKis avatud jäätmete ringlussevõtu taotlusvoor ning juba sügisel loodame avada kohalikele omavalitsustele kodukompostrite ja liigiti kogumise konteinerite soetamise toetuse. Nii paneme terviklikult õla alla jäätmehierarhia kolmele esimesele olulisele astmele, milleks on jäätmetekke vähendamine, korduskasutuseks ettevalmistamine ja materjali ringlussevõtt,“ lisab Tooming. 

Jäätmetekke vähendamise taotlusvoorust saavad toetust nii juriidilised isikud, füüsilisest isikust ettevõtjad kui ka asutused tegevusteks, mis aitavad pikendada toodete või tootekomponentide eluiga ja nende uuesti kasutamist esialgsel otstarbel.

Näiteks saavad toetust taotleda parandustöökojad, kingaparandused, õmblusteenused või kodumasinate parandustöökojad. Varasemalt on KIK jäätmetekke vältimiseks näiteks toetanud Viljandi pärimusmuusika festivali ja I Land Sound elamusfestivali jäätmekorraldust. Toidupank soetas toetuse abil toidu raiskamise vältimiseks külmseadmega kaubiku ja sügavkülmkambrid. Sel suvel avas Uuskasutuskeskus kogumismajad Pärnus ja Tartus ning need on plaanis avada ka Tallinnas ja Narvas.

Lisaks toetatakse antud voorust kohalikke omavalitsusi või 100% kohaliku omavalitsuse omandis olevaid juriidilisi isikuid oma piirkonna elanikelt eterniidi kogumiseks jäätmejaamas või jäätmete kogumiskohas (näiteks vallakeskustes). Viimase kolme aasta jooksul on kohalikud omavalitsused KIKi toel elanikelt kokku kogunud ca 3500 tonni eterniiti.

Taotlusi saab esitada andmesüsteemis KIKAS kuni 30. septembrini. Virtuaalne infotund toimub huvilistele 3. septembril kell 10. Lisainfot toetuse ja infotunnile registreerumise kohta leiab KIKi kodulehelt. Toetust jagatakse siseriikliku keskkonnaprogrammi ringmajanduse programmist ning toetuse töötas välja keskkonnaministeerium.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!