13.09.2010 Esmaspäev

Tütarde ja emade suhete reeglid

Darja mediumDarja Roos,
vandeaudiitor

Donoway Assurance
Member Crowe Horwath International 

Konsolideerimise põhieesmärk on kajastada informatsiooni grupi kui ühtse majandusüksuse tegevusest. Ei ole võimalik saada täielikku ettekujutust emafirmast, arvestamata tema kontrolli all olevate teiste ettevõtete tulemusi. 

Maailmamajanduse globaliseerumine avaldab mõju ka ettevõtete finantsaruandlusele. Üha enam raamatupidajaid puutub kokku vajadusega koostada konsolideeritud aastaaruanne, mis võib näida keeruka ülesandena, arvestades raamatupidamise erinevaid formaate ja nõudeid eri maades. Kummatigi võib konsolideerimisprotsessi lihtsustada ja optimeerida, pidades silmas põhimõtteid, millest tuleb juttu käesolevas artiklis.

Keda me konsolideerime?

Kuna konsolideerimise põhieesmärk on kajastada informatsiooni grupi kui ühtse majandusüksuse tegevusest, konsolideeritakse ettevõtteid, mille tegevust kontrollib emaettevõte. Üldjuhul on kontrolli olemasolu näitajaks aktsiate kontrollpaki valdamine, kuid on ka erandeid. Näiteks kehtib kontroll ka juhul, kui emaettevõttel on õigus nimetada ja tagasi kutsuda enamik tegevjuhtkonna või juhtorganite liikmetest, kontrollida ettevõtte finants- ja operatiivpoliitikat, s.o sisuliselt reguleerida firma tegevust.

Tuleb meeles pidada, et ettevõttel võib olla ainult üks “ema”. Kui ettevõte on ühe grupi jaoks tütarfirma, siis muudele investoritele tähendab see ettevõtte investeeringut, mille üle investoritel ei ole domineerivat kontrolli ehk teisisõnu – sidusettevõtet.

Kuid teatavasti on igal reeglil erandeid ja autoril on tulnud kokku puutuda juhtumitega, kui ettevõte oli kahe omavahel mitteseotud investori võrdse kontrolli all. Antud juhul toimus konsolideerimine proportsionaalse konsolideerimise põhimõttel (konsolideeriti 50% aktivatest, passivatest, tuludest ja kuludest), nagu on lubatud rahvusvahelistes finantsaruandluse standardites (IFRS) ühisettevõtetele.

Milles on tütar- ja sidusettevõtete kajastamise erinevus?

Konsolideeritud aruandes kajastatakse tütarettevõtet rida-realt konsolideerituna meetodil s.o liidetakse ettevõtete bilanss ja tulud/kulud, millest arvatakse maha sisetehingud ja realiseerimata kasum.
Sidusettevõtteid kajastatakse konsolideeritud aruandes kapitaliosaluse meetodil, s.o esialgse investeerimise summas, arvestades pärast ettevõttes osaluse omandamist saadud kasumit/kahjumit, samuti firmaväärtuse (goodwill) muutust.

Darja Roos,
vandeaudiitor

Donoway Assurance
Member Crowe Horwath International
 


Täpsemalt: Raamatupidamisuudised N5 (124) 2010 (Osta) (Telli)

 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!