08.09.2023 Reede

Peaaegu tindimärg ajakiri sisaldab head materjali

Tehisintellekti võidukäigul on olnud viimaste aastate kõmus, kuid ka teaduse ja tehnika edusammudes kaalukas osa. Suhtumine sellesse on mitmetahuline ning seda ei saa pahaks panna. Globaalse katastroofi algus, majandusliku võrdsuse hävitamine, inimkonna allakäik – pole imeks panna, et väga suur osa inimestest võrdleb tehisintellekti levikut säärase hukatusega.

Septembrikuine ajakirjanumber pakub rohkesti huvitavat ja vajalikku.
Septembrikuine ajakirjanumber pakub rohkesti huvitavat ja vajalikku. Foto: rup.ee

Samal ajal on teadlased ja eksperdid üle kogu maailma kuulutanud, et tegemist on võimsa abilisega, mis aitab tõsta tootlikkust ning toetab inimesi tööl ja igapäevaelus. Viimaks on hulganisti neidki, kes jälgivad tehisaru arengut hirmu ja ettevaatlikkusega, kartes, et pole kaugel päev, mil robotid nende töökohad üle võtavad.

Võimalik, et õigus on neil kõigil.

Siiski on levinud ka ekspertide seisukohavõtud, mis väidavad, et kuigi tehisintellektil on õpi- ja otsustusvõime, on see siiski meie samadest võimetest täiesti erinev. Tehisaru üksnes imiteerib seda, kuidas käitub, tunneb, räägib ja otsustab inimene. Muidugi on see kasulik, lisaks ei väsi tehisintellekt vastupidiselt inimesele mitte kunagi. Nimetatud omadused annavad ideaalse võimaluse kasutada tehisaru rutiinsete, korduvate ülesannete täitmiseks.

Inimvõimed on aga hoopis laialdasemad. Kui tehisaru reageerib vaid etteantud andmetele, on inimestel võime muutuvaid olukordi ette kujutada, neid ette näha, tunnetada ja nende üle otsustada. Need võimed on ainulaadsed ja omased vaid inimesele, see tõdemus peaks olema aga meile julgustav. „Tehnoloogia saab inimkonda aidata, aga ühtlasi peab see võimaldama meil õigel ajal oma mõtlemisoskust kasutada ja seda ka arendada,“ on öelnud ajuteadlane Jaan Aru. Seega: vaim tuleb terav hoida.

Selles ajakirjanumbris pöörame veidi tähelepanu ka tehisintellektiga seotud õiguslikele teemadele. Millal siis veel kui mitte sügisel, kui pea on suvega välja puhanud ja valmis mõttetöö ette võtma.

Rõõmsat sügist!

SISUKORD

MAJANDUS

  • Viis kõige põletavamat majandusküsimust. Lenno Uusküla

MAKSUD

  • Energiamaksustamise suunad Euroopa Liidus. Lauri Lelumees
  • Kinnisvaratehingud ja käibemaks. Ain Ulmre

RAAMATUPIDAMINE

  • Eraldised ja tingimuslikud kohustised. Maire Otsus-Carpenter

PRAKTIKUM

  • Tööandja roll täitemenetluses. Katrin Vellet

ÕIGUS

  • Korteriomandi võõrandamise nõue. Tambet Laasik
  • Tehisintellekt ei ole autor. Elise Vasamäe

KOHTUPRAKTIKA

  • Otsus maksta dividende läks kaalukausile. Mihkel Gaver, Kristin Kink

TÖÖSUHTED

  • Töölähetuse õiguslik korraldus. Merle Erikson

ÄRIKESKKOND

  • Konkurentsipiirangu kehtivus ei sõltu vaid sõnastusest. Jaak Siim
  • Vastutustundlikkuse mõõtmine on kahtlane kaup. Villu Zirnask

VARIA

  • Kliima mõjutab äritegevust. Helen Sulg

VIS-À-VIS

  • Lugejad küsivad, autorid vastavad

UUED NORMATIIVAKTID

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255