10.05.2023 Kolmapäev

E-arvete kasutuselevõtu soodustamisel seaduse abil tuleb arvestada väikeettevõtete kulude kasvuga

Rahandusministeerium on koostanud raamatupidamise seaduse muutmise seaduseelnõu väljatöötamise kavatsuse, mille kohaselt tekib raamatupidamiskohustuslasel võimalus nõuda müüjalt tasumiseks e-arve esitamist ja toimub üleminek ühtsele Euroopa e-arvete standardile. Kaubandus-tööstuskoja hinnangul on plaanitava muudatuse näol tegemist ülereguleerimisega, mis toob kaasa väikeettevõtetele suurema koormuse ja kulude kasvu.

Plaanitav lahendus muudab e-arved osaliselt kohustuslikuks.
Plaanitav lahendus muudab e-arved osaliselt kohustuslikuks. Foto: pexels

Plaanitav muudatus suurendab väikeettevõtte kulusid

Väljatöötamise kavatsuse kohaselt soovitakse e-arvete vabatahtliku kasutuselevõtu soodustamiseks anda kõigile end äriregistris e-arve vastuvõtjatena registreeritud raamatupidamiskohustuslastele õigus nõuda kauba või teenuse osutamisel teiselt raamatupidamiskohustuslaselt Euroopa standardile vastavat e-arvet.

Kaubanduskoda on seisukohal, et selline muudatus paneb väikeettevõtted keerulisse olukorda, kasvatades nende kulusid ja koormust. Plaanitav lahendus muudab e-arved osaliselt kohustuslikuks, kuna e-arve vastuvõtja on ilmselt huvitatud e-arve nõudmisest, kuna selline lahendus on tema jaoks mugavam, ning juhul kui vastaspool e-arveid ei kasuta, peab ta selleks võimaluse leidma.

Kaubanduskoda rõhutas rahandusministeeriumile saadetud vastuses, et ettevõtetele peab jääma vabadus ise valida, millises vormis arveid soovitakse kasutada ning selle juures tuleb arvestada, et väikeettevõtetel ei pruugi olla võimalust e-arveid väljastada ja vastu võtta, kuna see nõuab kindlaid tarkvaralahendusi ning kulutusi operaatorteenusele.

E-arvete kasutuselevõtule toimub loomulik üleminek

Kaubanduskoda tõi arvamuses ka välja, et seaduse tasandil e-arvete kasutuselevõtu reguleerimise asemel on oluline tõsta esmalt väikeettevõtete teadlikkust e-arvete suhtes. Riik ei peaks e-arvetega seonduvat ülereguleerima ning sekkuma seadustega nende kasutuselevõtmisse, kuna hetkel on juba paljudel ettevõtetel olemas valmidus e-arvete jaoks ning toimub üleüldine järk järguline loomulik üleminek e-arvetele kõigi ettevõtete seas. Väikeettevõtjate seas on oluline esmalt laiendada teadlikkust e-arvete kasutamisvõimaluste kohta, sellega kaasnevast kasust ja anda ka praktilisi soovitusi e-arvete rakendamiseks. Selline teavitustöö suurendaks ka väikeettevõtete teadmisi ja huvi e-arvete kasutamise suhtes ning soodustaks ka nende seas üleminekut e-arvetele.

Muudatuste eeldatav jõustumise aeg on aasta 2024. Raamatupidamise seaduse muutmise seaduseelnõu väljatöötamise kavatsusega on võimalik tutvuda SIIN.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255