01.12.2010 Kolmapäev

Pank: laenu saab kergemini põllumajandusmaa või tööstuse tarbeks

Kitt ütles teisipäeval Swedbanki makromajanduse seminaril, et pank jagas hiljuti oma ettevõtete portfelli 18 sektoriks ning hindas sektorite potentsiaali. "Paraku on nii, et kaks kolmandikku sektoritest ei käitu homogeenselt. Sektoris on väga erineva taustaga ettevõtteid," ütles Kitt.

Üldiselt on Kiti hinnangul perspektiivikamad maaga seotud ärid – näiteks põllumajandus ja metsandus –, kuid samuti tööstus. "Kriisist väljumisel on küllalt palju tööstusi reformitud," ütles Kitt ning viitas Eesti tööstuse ekspordi kiirele kasvule sel aastal.

Igas sektoris on tublisid ja vähem tublisid ettevõtteid, ütles Swedbanki makroanalüütik Maris Lauri. Tema sõnul ei maksagi Eestis sektorite kaupa üldistusi teha. "Ka mõnes pealtnäha kehvas sektoris on häid ettevõtteid," ütles Lauri.

Kiti sõnul ei ole Swedbanki suhtumine kinnisvarasse tingimata negatiivne. "Tallinnas on võib-olla liiga palju kontoripindu, palju rohkem ei mahu. Paari aasta pärast aga juba võib mahtuda – sõltub majandusaktiivsusest," selgitas Kitt. Kaubanduskeskusi võib Kiti sõnul mõni veel turule mahtuda. Elukondlikus kinnisvaras on Swedbank Kiti sõnul positiivsem.

Lauri selgitas oma ettekandes, et potentsiaalne nõudlus elamispindade järele on suur, kuna Eesti praegune elamufond on vana ja ebapiisav. Praegu pidurdab Lauri sõnul nõudlust inimeste piiratud laenuvõime ja sissetulek. Kuid sissetulekute kiire kasv võib tekitada viie kuni seitsme aasta pärast uue kinnisvaramulli ohu.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference