23.10.2014 Neljapäev

Pangad teenisid 80 miljonit eurot puhaskasumit

Pangad teenisid kolmandas kvartalis 80 miljonit eurot puhaskasumit, mis on mullu sama perioodiga võrreldes peamiselt tagasihoidlikuma finantstulu tõttu 7% võrra väiksem, teatas Eesti Pank.

Pangad teenisid 80 miljonit eurot puhaskasumit
Pangad teenisid 80 miljonit eurot puhaskasumit Foto: Reuters

Pankade puhas intressitulu kasvas aastaga ligikaudu 11%. Ühelt poolt on puhta intressitulu kasvu toetanud laenumahu suurenemine ja kõrgema marginaaliga laenude osakaalu järkjärguline kasv, teiselt poolt on tänu nõudmiseni hoiuste kasvule vähenenud pankade intressikulu. Pangad on endiselt vähendanud laenukahjude katteks tehtud eraldisi, mis on kasumlikkust toetanud juba neli aastat, kirjutas Eesti Panga finantsstabiilsuse osakonna juhataja asetäitja Jana Kask pressiteate vahendusel.

Eesti ettevõtetele ja majapidamistele antud laenude ja liisingute kogumaht kasvas septembris eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 2,9%. Portfelli maht suurenes kuu jooksul 42 miljoni euro võrra, millest rohkem kui pool tuli majapidamiste laenumahu kasvust.

Ettevõtetele antud laenude aastakasv aeglustus septembris 3,8%-ni. Ettevõtted võtsid septembris pikaajalisi laene märksa väiksemas mahus kui selle aasta varasematel kuudel keskmiselt. Eelkõige kahanes kinnisvaraettevõtete laenamine, mis oli varem panustanud kasvu kõige enam. Lühiajalisi laenuvahendeid võtsid ettevõtted septembris aga viimase kuue aasta suurimas mahus.

Eluasemelaenude portfelli aastakasv kiirenes 2,4%-ni. Uute eluasemelaenude kasv jätkus septembris mõõdukas tempos. Majapidamised võtsid kuu jooksul eluasemelaene 15% suuremas mahus kui aasta tagasi. Arvestades, et laenutehingute arv kasvas samal ajal märksa vähem, 6%, on eluasemelaenu keskmine summa aastaga suurenenud.

Euribori alanemine langetas eluasemelaenude intressimäära veelgi. Septembris väljastatud eluasemelaenude keskmine intressimäär langes kõigi aegade madalaimale, 2,4% tasemele. Madalate baasintressimäärade tõttu on laenuintressimäärad olnud laenuvõtja jaoks soodsad juba rohkem kui kaks aastat. Intressimarginaalid ei ole selle aja jooksul samuti palju muutunud.

Ettevõtete pikaajaliste laenude keskmine intressimäär tõusis septembris 3,4%-le, mis on viimase kahe aasta keskmisest tasemest mõnevõrra kõrgem. Ärilaenude keskmine intressimäär on märksa muutlikum, sõltudes rohkem üksikute projektide eripärast ja riskisusest.

Rohkem kui 60 päeva maksetähtaega ületanud laenud moodustasid septembris 1,9% laenuportfellist. Viivislaenude maht on alates eelmise aasta lõpust püsinud suhteliselt muutumatul tasemel. Ühelt poolt vähendab viivislaene varasematele laenumakseprobleemidele lahenduse leidmine, kuid teiselt poolt on vähesel määral hakanud ilmnema ka uusi probleeme laenumaksete tasumisel, kirjutab Kask.

Hoiuste kasv püsib Kase sõnul kiire. Majapidamiste hoiused suurenesid kuu jooksul 35 miljoni euro võrra. Ettevõtete hoiused pärast kahekuulist suurt kasvu pisut vähenesid. Ettevõtete ja majapidamiste hoiuste kogumaht ulatus septembri lõpus 9,6 miljardi euroni, mis on aastataguse ajaga võrreldes 8,4% suurem.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255