05.03.2021 Reede

Mis on LEI kood?

Pea igale Eesti ettevõttele on Äriregistri poolt väljastatud registrikood, mille kaudu on võimalik leida infot ettevõtte kohta. Paraku on keerulisem olukord siis, kui on vaja leida infot investeerimisfondidega või välispartneritega finantstehingute tegemisel ning võib tekkida olukord, kus ei ole selge, kes on ettevõtte aktsionärid või kus on ettevõte registreeritud. Lisaks sellele, tekitab see probleeme ka järelevalveasutustele raporteerimise, riskijuhtimise ja rahapesu tõkestamisega.
Mis on LEI kood?
Mis on LEI kood? Foto: erakogu

LEI kood on ettevõtetele väljastatav rahvusvaheline identifitseerimistunnus. LEI koodi eeliseks on osapoolte kiire tuvastamine finantstehingutes, mis võimaldab vähendada toimingute aruandluskulusid ja aitab lihtsamini tuvastada finantspettuseid.

Universaalne ja unikaalne LEI kood

2012. aastal võeti vastu otsus hakata kasutama universaalset LEI koodide süsteemi, mis võimaldaks reguleerivatel asutustel ja keskpankadel rahvusvahelisi finantstehinguid paremini jälgida. Alates 2018. aasta jaanuarist on kohustuslik omada LEI koodi kõikidel juriidilistel isikutel, kes soovivad teha tehinguid avalikult kaubeldavate väärtpaberitega.

LEI kood on kordumatu ja väljastatakse ettevõttel ühekordselt. LEI koodide andmebaas ongi justkui ülemaailmne äriregister, mis säilitab informatsiooni kõigi ettevõtete kohta, kellele on kood väljastatud. Globaalne register muudab andmete kontrollimise pankade ja teiste teenusepakkujate jaoks lihtsamaks ning suurendab väärtpaberiturgude läbipaistvust. LEI koodide süsteem on sarnane telefoninumbriga, mida on võimalik üle viia ühe teenusepakkuja juurest teise juurde. Tavaliselt võtab üle viimine 3-7 tööpäeva ning kuna LEI kood on unikaalne, jääb see samaks.
                                                                                                                                                        

LEI koodi taotlemine, uuendamine või andmete muutmine

LEI koodi on võimalik taotleda koodide väljastajate või erinevate teenusepakkujate juures, kes on akrediteeritud rahvusvahelise katuseorganisatsiooni GLEIF-i poolt. Eesti ettevõtetel on kõige mugavam LEI kood registreerida kohaliku registreerimisagendi vahendusel. LEI koodi taotlemiseks tuleb täita vastav taotlusvorm ning valida kui pikaks perioodiks LEI koodi vajatakse.

Kui LEI kood on ettevõttele väljastatud, tuleb selle kehtivuse pikendamiseks seda korra aastas uuendada. Uuendamine on vajalik, et tagada täielik ja ajakohane informatsioon ettevõtte kohta, mida saaks kasutada ettevõtte tuvastamiseks finantstehingutes. Baltic LEI vahendusel saab soetada mitmeaastaseid pakette, kus LEI koodi aegumisel kontrollitakse äriregistrist ettevõtte andmeid ning vajadusel uuendatakse, kui need on muutunud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes