27.02.2018 Teisipäev

Läti laseb ABLV pangal pankrotti minna

Läti keskpank ega valitsus rahapesusüüdistuste alla langenud ABLV panka päästma ei hakka ning laseb panga pankrotti minna, kirjutab Postimees.

Kuigi ABLV pank, mille suuromanikeks on Läti ärimehed Olegs Fils, Ernests Bernis ja Nika Berne, kinnitas, et kaasas nelja päevaga 1,36 miljardit eurot kapitali, otsustas Euroopa Keskpank (ECB), et sellest ei piisa likviidsusprobleemi lahendamiseks. Kuna tegemist pole süsteemselt olulise pangaga, keskpank ega Läti valitsus seda päästma ei hakka.

Euroopa Keskpank teatas laupäeval, et vara poolest Läti suuruselt kolmas pank ABLV, mida USA rahandusministeerium süüdistab rahapesus, on maksevõime kaotanud või kaotamas ning läheb seetõttu likvideerimisele. Nädal tagasi kuulutas Euroopa Keskpank (EKP) ABLV-le moratooriumi ning kohalik pangandusjärelevalve peatas kõik panga tehingud.

Läti peaminister Māris Kučinskis kutsus esmaspäevaks kokku finantssektori järelevalvenõukogu erakorralise koosoleku. Järgmisel nädalal arutatakse pangandusega seotut valitsuse kabinetiistungil.

"Olen veendunud nii Läti finantssektori stabiilsuses kui ka võimes käituda otsustavalt, et meie pangandussektor saaks tagasi oma hea maine," ütles Māris Kučinskis pressikonverentsil.

USA rahandusministeeriumi finantskuritegude õiguskaitse võrgustik (FinCEN) tegi ülemöödunud nädalal ettepaneku kehtestada ABLV Bankile seoses rahapesu, ametnike mõjutamise ja Põhja-Korea tuumaprogrammi rahastamisega sanktsioonid. ABLV teatas toona, et annab endast kõik oleneva, et süüdistused ümber lükata.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!